Svátek má: Květa

Byznys

Velikost textu:

Dluhy závažně ohrožují lidi s nižšími příjmy

Dluhy závažně ohrožují lidi s nižšími příjmy

Dluhy českých domácností u bank v dubnu stouply oproti březnu o 13,1 miliardy korun na 1,905 bilionu korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Ilustrační foto
7. června 2021 - 16:30
(Komerční sdělení)

Podle údajů serveru Idnes.cz zdražily i lichvářské půjčky, a to o 20 – 25 %. Lidé se tak mohou dostat do dluhové spirály, kdy postupné zadlužování může vést k neschopnosti splácet jednotlivé půjčky a úvěry. Téma dluhů rezonuje sociální prací zaměstnanců Armády spásy dnes a denně. V současnosti má 75 – 90 % klientů Armády spásy dluhy, což vyplývá z průzkumu mezi pracovníky sociálních služeb.

Především sociálně slabí ve vyloučených lokalitách upadají kvůli pandemii covid-19 stále hlouběji do dluhů, především kvůli nebankovním a lichvářským půjčkám. Pokud si člověk v současné době půjčí od lichvářské společnosti 10.000 Kč, zaplatí zpět až 25.000 Kč za měsíc. Jelikož nevidí jiné východisko, půjčí si. Zpřísňují se totiž podmínky získání úvěru v bankách a řada lidí na ně nedosáhne. Většina i přišla kvůli pandemii o možnost přivýdělků na brigádách či sezonních pracích a dostávají se do zoufalé situace.

„Data zaznamenaná našimi sociálními pracovníky ukazují, že práce s dluhy tvoří až třetinu jejich podpory uživatele. Ve výsledku potom dluhy ovlivňují život jedince ve všech směrech. Kolegyně z Brna uvedla pořadí věřitelů dlužníků, které určitě stojí za zamyšlení: zdravotní pojišťovna, dopravní podnik, odpady,“ komentuje situaci Jan Třinecký, metodik a analytik Armády spásy.

Z dluhu 1.000 Kč za nezakoupenou jízdenku do MHD se při nezaplacení stává dluh 24.000 Kč, kdy dopravnímu podniku jde opravdu pouze těch 1.000 Kč, zbytek pak právníkům a vymahatelské firmě.

„V Armádě spásy počítáme až na výjimky mezi chudé naprosto všechny klienty. Co se týká dluhů, patří právě lidé s nižšími příjmy mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Přitom není nic, co by člověka demotivovalo více, než jsou právě dluhy. Právě ty člověku často říkají, že nic nemá smysl a nemá cenu se snažit,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.Do dluhové spirály se mohou lidé dostat z několika důvodů. Především se jedná o situace, kdy má dlužník více půjček, než je schopen splácet. Často také lidé uzavírají úvěry, jejichž měsíční splátky jsou vyšší, než si mohou dovolit platit, přeceňují svou finanční situaci a své budoucí příjmy. Do dluhové pasti se mohou dostat i kvůli ztrátě zaměstnání, dlouhodobé nemoci, rozvodu či úmrtí partnera. Dostávají se do situace, kdy nejsou schopni splácet, proto si berou další úvěry, aby mohli zaplatit staré splátky.

„Tito zadlužení lidé by mimo jiné potřebovali nějakou krátkodobou práci, kde by si mohli přivydělat peníze, které by jim nebyly kráceny na dávkách hmotné nouze, už pro vědomí vlastní potřebnosti. Mohlo by se jednat o posekání trávy, hrabání sněhu, úklid ulic, oprava kol apod.,“ doplňuje Jan Třinecký.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
630.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
770
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14580
O2 C.R.
263
UNIPETROL
382.5
VIG
594