Dnešní obchodování by mělo být klidné

byznys

Dnešní kalendář nabídne pouze data druhořadého významu jako například finální údaje o inflaci za červenec.

Dnešní obchodování by mělo být klidné
Ilustrační foto
13. srpna 2021 - 09:30

V ČR pravděpodobně statistiky ukážou propad bilance běžného účtu platební bilance do deficitu, což by ale na finanční trh nemělo mít vliv. Dnešní obchodování by tak mohlo být klidné, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Běžný účet platební bilanci v deficitu

Ekonomický kalendář dnes nabízí jen druhořadé ukazatele jako například finální statistiky inflace za některé evropské státy, které nemají obvykle potenciál výrazně ovlivnit dění na trhu. Čekáme tedy spíše poklidné obchodování.

V České republice bude zveřejněn výsledek platební bilance za červen. Od té jsme čekali sklouznutí do deficitu vlivem sezóny výplat dividend a horších výsledků obchodní bilance. Již zveřejněný propad obchodní bilance do deficitu 6,9 mld. CZK toto očekávání jen utvrdil. Počítáme s deficitem běžného účtu platební bilance ve výši 21,0 mld. CZK, což by znamenalo meziroční zhoršení o téměř 30 mld. CZK. Koruna ovšem na měsíční odhady vývoje platební bilance zpravidla nereaguje.Průmysl eurozóny v útlumu

Průmyslová výroba v eurozóně v červnu meziměsíčně klesla o 0,3 %, což bylo téměř v souladu s odhady. Loni v červnu již průmyslová výroba rychle rostla a meziroční tempo se tak nyní snížilo na 9,7 % z předchozích 20,6 %. Přetrvávající problémy v subdodávkách bohužel indikují i pro letní měsíce nevalné výsledky průmyslové výroby v Evropě, a to navzdory silné poptávce.

Růst průmyslových cen v USA pokračoval i v červenci ve zrychleném meziměsíčním tempu 1,0 %. Čekalo se zpomalení na 0,6 %. Meziroční tempo zdražování se tak zvýšilo na 7,8 % z červnových 7,3 %.

Vývoj na finančních trzích byl včera poklidný. Na akciových trzích převážil mírný růst. Dolar vůči euru lehce posílil a později zisky umazal. Česká koruna proti euru během dne na okamžik zpevnila k 25,34 CZK/EUR, ale brzy se vrátila k 25,38 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif