Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Duben, ještě tam budem

Duben, ještě tam budem

Spotřebitelská důvěra v USA pravděpodobně v dubnu dál klesla a dosáhla svého dna. Právě v dubnu by indikátory ukazující na ekonomickou aktivitu v USA i Evropě dosahovat svých minim.

Ilustrační foto
28. dubna 2020 - 09:45

Nezaměstnanost ve Španělsku zřejmě vzrostla nad 15 %. Evropská komise představí opatření umožňující větší úvěrování ze strany bank, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Spotřebitelská důvěra USA v dubnu pravděpodobně na dně

V dnešním makroekonomickém kalendáři nejvíce pozornosti získá vývoj spotřebitelské důvěry v USA za duben. Pokud vývoj epidemie bude pokračovat v aktuálním směru, kdy se ekonomika chystá znovu otevřít, pak nejhlubšího bodu recese dosáhne ekonomika USA (a pravděpodobně i EU) právě v dubnu. A data z tohoto období by tedy měla vypadat opravdu tristně. Index spotřebitelské důvěry klesl výrazně již v březnu a v dubnu čekáme jeho další propad na úrovně dosahované naposledy v letech 2014 - 2015. Další vodítko k propadu výrobní aktivity dnes ukáže Fed index z oblasti Richmondu. Komplexnější obrázek pak poskytne ISM index na konci tohoto týdne. V Evropě zaujme vývoj nezaměstnanosti ve Španělsku za první čtvrtletí, kde lze počítat s citelným nárůstem, či vývoj spotřebitelské důvěry ve Francii za duben, od které čekáme propad na úrovně z roku 2014. Prozatím je na většině zveřejňovaných dat patrné, že s tím, jak se blíží zveřejnění, tak se odhady stávají pesimističtějšími.

Dále dnes bude zajímavé sledovat změny v regulaci od Evropské komise, které by měly bankám umožnit poskytování většího objemu úvěrů. Hovoří se obecně o úpravách vedoucí k nižším požadavkům na kapitál a potažmo umožnit další měnovou expanzi, která je mimo pravomoci ECB.

Parlament ČR dnes bude rozhodovat o prodloužení nouzového stavu. Kurz koruny proti euru je stále silně ovlivňován averzí k riziku a v nejbližších týdnech může stále výrazně oscilovat v pásmu 27- 28 CZK/EUR. S tím, jak se ekonomiky budou vracet k růstu, by se koruna měla vrátit k posílení. Opatrnost je ale na místě. Pro polovinu roku čekáme kurz 26,80 CZK/EUR. Blíže ke koruně viz včera vydaný report https://lnkd.in/g4t3-mS. Asijské akciové trhy dnes mírně rostou a v plusu jsou i evropské akciové futures.

Stresu na finančním trhu ubylo

Stres na finančním trhu se dál snížil a akciové trhy včera opět rostly. Cena ropy Brent klesla mírně pod 20 USD/barel. Červnový kontrakt na ropu WTI klesl na 11 USD/barel. Dolar včera proti euru nepatrně oslaboval a nakonec se vrátil na úroveň z konce minulého týdne. Česká koruna včera ráno začínala poblíž úrovně 27,20 CZK/EUR a během dne ztratila zhruba 0,4 %.

Makroekonomická data vedle toho stále nabízela velmi špatný obrázek vývoje ekonomik. Včera jsme tak mohli sledovat masivní pokles ekonomické důvěry v Maďarsku za duben, údaj o meziročním propadu zisků čínských průmyslových podniků o 35 %, či snížení aktivity ve výrobním sektoru v oblasti Dallasu. Nicméně poslední jmenovaný údaj klesl méně, než se čekalo. S tím jak si analytici zvykají na současnou situaci, by se i míra negativních překvapení měla snižovat a naopak se dostavovat i překvapení pozitivní.

Ministerstvo financí ČR uvedlo, že pro letošek očekává deficit veřejných financí ve výši 5,1 %, uzavřel Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5