Svátek má: Dušan

Byznys

Velikost textu:

Dufek: Korunové dluhopisy zůstávají atraktivní

Dufek: Korunové dluhopisy zůstávají atraktivní

Zahraniční investoři dál rozšiřují své pozice na českém dluhopisovém trhu. Potvrdila i to nejnovější statistika MF, podle níž se objem korunových státních bondů v držení nerezidentů zvýšil na 600 mld. korun.

Petr Dufek, analytik ČSOB
29. února 2020 - 09:01

Zahraniční investoři tak na konci ledna měli v rukou téměř 42 % celého trhu. A jak je vidět na aktuálním vývoji výnosů, respektive cen dluhopisů, nezbavují se jich ani v současné době poznamenané panikou z šíření koronaviru v Evropě,píše v komentáři analytik ČSOB Petr Dufek.

Investoři ze zahraničí si české dluhopisy oblíbili díky jejich solidnímu výnosu – nesrovnatelně vyššímu po celé délce křivky ve srovnání třeba s německými papíry. Na první pohled se sice může zdát, že objem držený nerezidenty v čase docela kolísá, nicméně tyto výkyvy vyplývají ze splatnosti státních bondů. Je totiž evidentní, že zahraničí drží především krátké papíry a při jejich platnosti automaticky držený objem poklesne, aby hned v následujících měsících investoři za získané koruny další dluhopisy dokoupili.Toto chování zatím zaručuje velmi solidní poptávku na primárním i sekundárním trhu, což se odráží i na výsledcích aukcí nových bondů, respektive v cenách obchodovaných dluhopisů. Současně však i drží výnosy státních papírů na uzdě a přispívá k udržování invertované výnosové křivky, která pak do značné míry kopíruje vývoj té německé. Bez ohledu na sklon nabízí stále téměř bezstarostný výnos – cca 200 bodů nad německou alternativou, navíc s potenciálem kurzového zhodnocení poté, co opadne současná panika na devizovém trhu.

Nic na tom nejspíše nezmění ani případné zhoršení vývoje státních financí v letošním roce. ČR zůstává dál jednou z nejméně zadlužených zemí v celé EU, a tak nějakých deset nebo dvacet miliard deficitu navíc tento obrázek krátkodobě ještě nijak nezkazí. Zvlášť když většina ostatních zemí bude v letošním roce hospodařit mnohem hůře.

(rp,prvnizpravy.cz,graf:csob,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81.9
ČEZ
430.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
475
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
541
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
612
PHILIP MORRIS ČR A
13880
O2 C.R.
210.5
UNIPETROL
382.5
VIG
501.5