Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila

byznys

Důvěra spotřebitelů v eurozóně zaznamenala v dubnu mírné zlepšení, když se naopak čekal její další pokles. I přes tuto dílčí korekci strmého propadu z března zůstává spotřebitelský sentiment v eurozóně na nejnižší úrovni od listopadu 2020.

Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila
Ilustrační foto
21. dubna 2022 - 17:29

Mimo nejistoty kolem války na Ukrajině se na tom významně popisuje i výrazné tempo zdražování. Konečný odhad březnové inflace v eurozóně přinesl jen nepatrnou revizi. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen činil 7,4 %, zatímco předchozí odhad byl o desetinu vyšší. O desetinu směrem dolů na 2,9 % byla revidována také jádrová inflace, píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Ve středoevropském regionu byla sledována čísla polské průmyslové produkce za březen, která dopadla lépe, než se čekalo. Meziročně produkce vzrostla o 17,3 %, tedy téměř totožně jako v únoru, zatímco analytici očekávali vlivem negativních dopadů války na Ukrajině růst v průměru pouze o 11,6 %. To může být pozitivní signál i pro tuzemskou průmyslovou produkci, která bude zveřejněna za zhruba dva týdny. Důvěra podnikatelů v oblasti Filadelfie podle ukazatele amerického Fedu v dubnu klesla více, než se čekalo. Přetrvávající napjatost amerického trhu práce pak potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, který se nadále pohyboval poblíž 180 tisíc a byl tak nižší než před koronavirovou pandemií.Koruna se po velkou část dnešního dne obchodovala mírně pod hranicí 24,40 CZK/EUR, kam se dostala na konci včerejšího dne. Korunové sazby nepatrně vzrostly především vlivem dalšího nárůstu zahraničních sazeb. Dolar i tak vůči euru nadále oslaboval, když během dneška ztratil cca 0,2 %. Zatímco dolarové sazby již v sobě zahrnují vidinu poměrně razantního zpřísňování měnové politiky Fedu v následujících měsících, v případě eurových sazeb očekávání tak silná nejsou.

V posledních dnech se však sázky na brzké ukončení programu QE a zvýšení sazeb ECB rychle zvyšují. Akciové trhy dnes během evropského obchodování rostly tempem poblíž 1 % a v zelených číslech otevíral také americký trh. Pozitivním impulsem je hlavně výsledková sezóna, která prozatím přináší nad očekávání dobré výsledky firem. Ze společností, které jsou zahrnuty v rámci indexu S&P 500, výsledky zveřejnilo zatím 83 z nich a v 80 % případů překonaly tržní očekávání.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif