Důvěra v ekonomiku eurozóny dále roste

byznys

Čtvrteční obchodování pokračovalo v klidném trendu posledních dní. Ani páteční kalendář příliš impulsů nepřinese. Ekonomický sentiment v eurozóně by měl za květen vykázat další růst.

Důvěra v ekonomiku eurozóny dále roste
Ilustrační foto
28. května 2021 - 09:01

Hlavním tahounem by však namísto průmyslu měl být sektor služeb, který těží z uvolňování vládních opatření ve většině zemí. Americká data příjmů domácností vykážou dvouciferný pokles po skokovém březnovém růstu z důvodu vládního stimulu. Korunu na cestě k silnějším úrovním brzdí již velmi vysoké sázky na zvyšování úrokových sazeb, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Příjmy amerických domácností na houpačce          

Očekáváme, že ekonomický sentiment měřený Evropskou komisí vzroste za květen o 3,3 b. na 113,6 b. To by znamenalo další posun nad historické průměry. Stejně jako v případě PMI předpokládáme, že hlavním tahounem růstu bude v těchto měsících sektor služeb vzhledem k uvolnění vládních opatření ve většině zemí unie. Ze stejných důvodů by měla růst i důvěra v průmyslu. Na druhou stranu ji budou brzdit problémy s dodavatelskými řetězci, dlouhé dodací lhůty a vysoké ceny vstupů.

Po březnové euforii vyvolané vládními stimuly by duben měl vrátit statistiku příjmů amerických domácností zpět do reality. Očekáváme, že vykáže pokles o 14 % vzhledem k absenci další podpory. To by se mělo projevit i na spotřebě domácností. Maloobchodní tržby za duben již vykázaly stagnaci. Na druhou stranu očekáváme nárůst výdajů v sektoru služeb, které by měli vykompenzovat prodej zboží.ČNB ponechává hypoteční limity beze změny

Čtvrteční obchodování přineslo smíšená data z ekonomiky. Spotřebitelská důvěra v Německu vzrostla pomalejším tempem, než se očekávalo. Nejasný obrázek ukázaly i americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty v celkovém vyjádření poklesly navzdory očekáváním trhu. Po očištění o dopravní sektor však vykázaly růst. Obchodování na akciových trzích se tak udrželo s kladnou nulou a navázalo tak na trend předchozích dní. Euro se z počátku dne snažilo vrátit na předchozí silnější hodnotu vůči americkému dolaru, na konci dne však končí jen na zanedbatelně silnějších úrovních.

Ve včerejších odpoledních hodinách Česká národní banka oznámila rozhodnutí o nastavení makroobezřetnostní politiky. Bankovní rada schválila navýšení proticyklické kapitálové rezervy pro tuzemské banky na 1 % s platností od poloviny příštího roku. Limity pro poskytování hypoték zůstaly beze změny. Guvernér Rusnok vyzdvihl historicky rekordní kapitálovou vybavenost bankovního sektoru. Na druhou stranu zmínil i přetrvávající systémové riziko, kvůli kterému ještě centrální bankéři vyčkají se zpřísňováním limitů na hypotéky, a to i přes rychlý růst jejich objemu v posledních měsících. Tento krok však lze očekávat na přelomu tohoto roku. V polovině příštího roku totiž centrální bankéři předpokládají, že se ekonomika již bude nacházet v normálním stavu, což byl i hlavní důvod zvýšení proticyklické rezervy pro banky.

I přes klidný globální vývoj měny v regionu včera posilovaly. Maďarský forint si připsal 0,4 % a upevnil tak svou pozici letošního lídra mezi středoevropskými měnami. O tři desetiny si polepšil i polský zlotý. Koruna tak jediná stagnovala a i nadále setrvává v dolní části pásma 25,40-25,50 za euro. Pro výraznější pohyb ji schází silnější domácí impuls. Růst korunových sazeb na trhu narazil na pomyslný strop prognózy ČNB, což podle nás může být problém až do červnového zasedání centrálních bankéřů, kteří by měli koruně dodat nové důvody k posilování.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif