Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Důvěra v ekonomiku eurozóny se zlepšuje

Důvěra v ekonomiku eurozóny se zlepšuje

Trhy v USA budou zavřené kvůli Dni díkuvzdání. V eurozóně bychom měli vidět zlepšení indexů důvěry za listopad.

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 09:45

Americký HDP byl revidován vzhůru. Trump podepsal zákon podporující autonomii Hong Kongu. Britští konzervativci vedou průzkumy. Rusnok nevidí důvod ke změně úrokových sazeb, uvedl Michal Brožka, anylytik Komerční banky..

Důvěra v eurozóně na vzestupu

Dnešní kalendář nabídne vývoj inflace v Německu a indikátory ekonomické důvěry v eurozóně. Od ekonomické důvěry čekáme za listopad zlepšení zhruba na úroveň historických průměrů. Ten by byl konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny v tomto čtvrtletí kolem 0,3 %. Bude zajímavé sledovat, zda ke zlepšení sentimentu dojde především v průmyslu. Takový vývoj signalizovalo již zlepšení indexů nákupních manažerů.

Svátek Dne díkuvzdání dnes zavře trhy v USA a aktivita bude tudíž nízká.

HDP v USA revidován vzhůru

Růst ekonomiky USA za třetí čtvrtletí byl revidován na 2,1 % z původního odhadu 1,9 %. Potěšilo i zveřejnění výsledku nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za říjen, které přidaly 0,6 % m/m a také zlepšení Chicagského indexu PMI. Akciové trhy zamířily do plusu a dolar posiloval.

Později na trhy negativně zapůsobila do značné míry ovšem očekávaná zpráva, že prezident USA Donald Trump podepsal zákon podporující autonomii Hong Kongu. Čínská strana reagovala silně odmítavým postojem s tím, že zákon zasahuje do vnitřních záležitostí Hong Kongu a do domácí politiky Číny.

Ostře sledovaný průzkum trhu YouGov věští britským konzervativcům v prosincových volbách vedení o 68 křesel a tudíž solidní pozici pro další kroky vedoucí k brexitu.

Střední Evropa bez nových dat

Dnešní středoevropský kalendář je prázdný a analytici tak budou vyčkávat na zítřejší zveřejnění detailu vývoje HDP za třetí čtvrtletí.

Rusnok nesignalizuje změnu

Guvernér ČNB Jiří Rusnok včera na konferenci k pojistnému trhu uvedl, že v současnosti nevidí důvod ke změně úrokových sazeb. Současně se prý nebrání debatě o případných úpravách v nastavení měnové politiky. Debata na zasedání bankovní rady 18. prosince bude podle něj podobná té na počátku listopadu. My od prosincového zasedání ČNB i nadále změnu nastavení úrokových sazeb nečekáme.

Na regionálních trzích k významnějším pohybům nedošlo a koruna zůstala lehce nad úrovní 25,50 CZK/EUR, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553