Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Důvěra v eurozóně se propadá

Důvěra v eurozóně se propadá

V eurozóně bude zveřejněna spotřebitelská důvěra za duben. Ta zřejmě poklesne výrazně pod svůj historický průměr. Hodnot z období velké hospodářské krize ale ještě nedosáhne.

Ilustrační foto
22. dubna 2020 - 09:45

Domácí kalendář je dnes prázdný, sdělila analytička kOmerční banky Jana Steckerová.

Krize na ropném trhu pokračuje

Dubnová spotřebitelská důvěra v eurozóně podle našeho odhadu propadne z březnových -7,2 bodu na -21 bodu. Svého dna na úrovni -35 bodů, kde se nacházela v období velké finanční krize, ale ještě nedosáhne. Ve Spojených státech dnes žádná data zveřejněna nebudou. Pozornost trhu bude přitahovat i vývoj cen na světových komoditních trzích, kde přebytky zásob a snaha producentů černého zlata zbavit se ho za všech podmínek, výrazně zvyšují volatilitu na trhu a drtí cenu této komodity. Červnový kontrakt na ropu WTI se pohybuje kolem 17 dolarů za barel a velké zlepšování situace tedy neindikuje.  

Domácí kalendář je dnes prázdný. Předpokládáme tak, že se kurz koruny bude vůči euru držet v pásmu 27,20-27,60 CZK/EUR. V Polsku budou zveřejněny březnové maloobchodní tržby. Na těch by už měl být patrný nástup pandemie koronaviru.

Region v červeném

Společná evropská měna včera mírně ztrácela. Během úterního obchodování odepsala 0,2 % a posunula se na 1,084 USD/EUR. Překvapení přinesl německý ZEW index. Ten ve složce hodnotící současnou situaci sice propadl na nejnižší úroveň od roku 1993, ve složce očekávání se však naopak vyhoupl na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Investoři tak věří, že po propadu v Q2 čeká německou ekonomiku v Q3 opětovný růst. Náladu mohlo německým finančníkům vylepšit i postupné uvolňování restrikcí v boj s koronavirem. V každém případě výsledek průzkumu ve složce očekávání výrazně předčil tržní konsenzus i náš odhad.

Česká koruna měla včera tendenci spíše oslabovat. V průběhu dne se dostala přes hranici 27,50 CZK/EUR. Na hladině 27,55 CZK/EUR se však zastavila a v odpoledních hodinách zamířila zpět pod úroveň 27,50 CZK/EUR. V celodenní statistice tak nakonec skončila o 0,1 % slabší. K novele zákona o České národní bance se včera vyjadřoval člen bankovní rady Tomáš Holub. Ten řekl, že pokud by se ČNB se sazbami dostala na nulu a i potom by ekonomice hrozila pokračující vleklá recese, mohla by centrální banka sáhnout i k nekonvenčním nástrojům, jakými může být například kvantitativní uvolňování. Je však možné, že tuto možnost nakonec ani nevyužije anebo ji nevyužije v plné šíři, dodal. Z domácích dat byly zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Ty se v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,5 %. Meziroční dynamika se ještě udržela v mírném plusu (na 0,4 % po předchozích 1,4 %).  


Polská průmyslová produkce v březnu poklesla v meziročním srovnání o 2,3 %, v meziměsíčním srovnání pak přidala 2,4 %. Letošní březen měl však o dva pracovní dny více. Po očištění o sezónní a kalendářní vlivy produkce v meziměsíčním srovnání poklesla o 7,2 %, meziročně pak o 4,8 %. Vzhledem k tomu, že je polský průmysl dobrým předstihovým indikátorem toho českého, stojí za zmínku i vývoj jednotlivých složek. V meziročním srovnání v Polsku nejvíce propadla výroba automobilů, a to o 29 %, dále pak výroba nábytku (-15 %) a elektroniky (-11 %). Výstup farmaceutických producentů naopak stoupl o 40 %, potravinářských o 7 %. Podobné výsledky pokud jde o strukturu, z hlediska dynamiky spíše ještě horší (opatření spojená s koronavirem byla v Česku spuštěna dříve, než v Polsku), můžeme očekávat i v domácím průmyslu. Podle Sdružení automobilového průmyslu totiž v březnu počet vyrobených automobilů meziročně poklesl o více než 36 %.

Polský zlotý tak mnoho důvodů k posilování včera neměl. Ve srovnání s předchozím dnem skončil vůči euru o 0,2 % slabší (na 4,531 PLN/EUR). Podobně na tom byl i maďarský forint, který z celého regionu ztratil nejvíce (0,7 %) a posunul se na 355,0 HUF/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508