Svátek má: Jaromír

Byznys

Velikost textu:

Epidemická situace v ČR drží korunu u slabých hodnot

Epidemická situace v ČR drží korunu u slabých hodnot

Epidemická situace v Evropě se stále zhoršuje, nejvíce ovšem v ČR. Zahraniční obchod v Německu v návaznosti na průmysl za srpen vykáže slabší údaj.

Ilustrační foto
8. října 2020 - 09:45

Týdenní data z trhu práce USA zřejmě ukáží jen pozvolné zlepšování.  Finanční trhy stále více spekulují na vítězství Joe Bidena. Od maloobchodních tržeb v ČR čekáme za srpen výkyv směrem dolů, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Domácí maloobchodní tržby vykáží za srpen oslabení

Včera publikovaný slabší výsledek průmyslové výroby v Německu indikuje, že i dnešní zveřejnění vývoje zahraničního obchodu přinese oproti odhadům spíše horší výsledek. V USA zaujmou jen týdenní data z trhu práce, kde se ale větší změna nečeká. Od srpna je pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti jen pozvolný. Akciové trhy v Asii jsou mírně výše, akciové futures v USA a v Evropě ukazují do plusu. Je možné, že asijským trhům pomáhají rostoucí spekulace na vítězství Joe Bidena v amerických presidentských volbách. Tomu by například nasvědčovalo i předchozí posilování mexického pesa a naopak oslabování ruského rublu.

Přední místa zpráv stále plní zhoršující se epidemická situace v Evropě, kdy u vyspělých ekonomik dochází ke zvyšujícímu se nárůstu počtu nakažených, zejména ve Francii a ve Španělsku. Z hlediska množství infikovaných vůči počtu obyvatel je ovšem nyní na vrcholu právě Česká republika, kterou agentura Bloomberg označila jako nové epicentrum. Narůstající obavy z dopadů šíření nemoci hovoří ve prospěch slabé koruny v nejbližším období. Další opatření proti šíření epidemie mají být oznámena zítra.

Od zveřejnění výsledku maloobchodních tržeb v ČR za srpen čekáme spíše slabší údaj, ovlivněný čerpáním dovolených a poklesem registrací aut v případě tržeb zahrnujících motoristický segment. V srpnu došlo i ke snížení spotřebitelské důvěry. Podobně jako u včera zveřejněných dat z průmyslu by ale ze srpnových údajů, které mohou být výrazně ovlivněny jednorázovými vlivy, nebylo dobré činit silné závěry. Expanze maloobchodních tržeb zřejmě pokračovala v září. Od října do úvah nepříjemně vstoupí větší obava z pandemie a vládní opatření.

Podle zpráv agentury Bloomberg se údajně britská vláda chystá ukončit jednání o Brexitu, pokud příští týden nebude zřejmý výrazný posun. Pozornost tak směřuje na jednání 15. října. Dosažení dohody v tak krátkém termínu je nepravděpodobné a je otázkou, co vše znamenají politické „tanečky“ premiéra Johnsona. Naděje na dohodu zcela pohřbena jistě není, ale v naší prognóze počítáme s Brexitem bez dohody s pravděpodobností 80 %.

Koruna zpět nad hladinou 27,00 CZK/EUR

Akciové trhy v USA mírně rostly, když prezident USA Donald Trump částečně ustoupil od předchozího tvrzení, že zcela zastaví jednání o fiskálním stimulu do doby, než vyhraje volby. Americké akcie tak smazaly část poklesu z předešlého dne. Evropské tituly včerejšek zahájily růstem, ale během dne mírně klesaly. Kurz dolaru vůči euru umazal část včerejších zisků z předchozího dne oslabením k 1,176 USD/EUR.

Včera zveřejněná data z průmyslu a zahraničního obchodu v ČR byla vesměs slabší, než se čekalo, ale trend dalšího oživení výroby v nejbližším období by podle nás neměl ustat. Výjimkou je například stavebnictví, které i dle včera zveřejněných dat zůstává v útlumu. Koruna proti euru včera dopoledne posílila k 26,96 CZK/EUR, ale později oslabila zpět do blízkosti 27,10 CZK/EUR, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
698
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
908
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15940
O2 C.R.
262
UNIPETROL
382.5
VIG
618