Svátek má: Libuše|Amálie

Byznys

Velikost textu:

Evropa je arénou energetické války mezi Spojenými státy a Ruskem

Evropa je arénou energetické války mezi Spojenými státy a Ruskem

Americký břidlicový plyn zaplavuje Evropu. V posledním roce ztrojnásobily Spojené státy své dodávky do Evropy.

Ilustrační foto
24. října 2019 - 06:20

Agresivní strategie, která si klade za cíl konkurovat velkému ruskému soupeři, historickému dodavateli plynu do Evropy. Válka se na starém kontinentu zdvojnásobuje .

Ve francouzském přístavu Saint-Nazaire se od začátku roku zvyšuje počet lodí dopravujících LNG. Tyto gigantické lodě, vykládající tuny tekutého plynu, nazývané zkapalněný zemní plyn (LNG).

V roce 2019 zaplaví LNG Evropu. Podle oficiálních údajů Mezinárodní skupiny dovozců LNG (GIIGNL) se dovoz do Evropy od začátku roku ve srovnání s prvními devíti měsíci roku 2018 zdvojnásobil. Evropské země ve srovnání s předchozím rokem dovezly o 63 milionů tun LNG více než v roce 2018.

Explodovaly však hlavně dovozy ze Spojených států. Téměř se ztrojnásobily z 2,7 milionu tun v roce 2018 na 7,6 milionu v prvních devíti měsících roku 2019. Přebytek je způsobenýobrovským nárůstem amerického břidlicového plynu během sedmi let.

„Většina plynu, který Američané exportují, je břidlicový plyn,“ říká specialista v tomto odvětví. I ve Francii je tento trend stejný: americký dovoz plynu se od začátku roku téměř zdvojnásobil! I když začali od velmi nízkých čísel.
 ...
To je klíč k pochopení této situace: Spojené státy zaplaví Evropu, aby konkurovala ruskému plynu. Ale Rusko nesedí nečinně. Množství ruského LNG prodaného v Evropě se ztrojnásobilo ze 4,5 na 11,5 milionu tun. A ve Francii se ruský dovoz již od začátku roku ztrojnásobil. Zejména díky uvedení do provozu zařízení na zkapalňování plynu Yamal na Sibiři, které postavili dva francouzští energetičtí obři, Total a Technip.

Evropa je více než kdy jindy arénou energetické války mezi Spojenými státy a Ruskem. Američanů vtrhli na evropský trh s plynem díky revoluci břidlicového plynu. Rusové byli vždy první z dodavatelů plynu do evropských zemí, spolu s Katarem nebo Alžírskem, zejména pro Francii.

Zkapalněný zemní plyn umožňuje Spojeným státům vyvážet plyn kamkoli na světě.

„Rusy dlouho nezajínal LNG, ale nyní vidí  možný pokles jejich obsazeného trhu, kterým je Evropa," řekl Vincent Demoury, generální delegát GIIGNL. Do té doby Moskva upřednostňovala plynovody, které procházely Evropou a Ukrajinou. LNG umožňuje Spojeným státům vyvážet do celého světa a konkurovat hlavním světovým energetickým mocnostem, Rusku nebo Perskému zálivu.


Evropa těží z tohoto soupeření ze dvou důvodů. Zaprvé, diverzifikuje své zásoby a mírně snižuje svou závislost na Rusku. Tato obchodní válka má však také dopad na snížení cen plynu v Evropě, které jsou na nejnižší úrovni od roku 2016.

(rp,prvnizpravy.cz BFMtv,,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.4
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
588
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
564
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13320
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
530