Svátek má: Jitka

Byznys

Velikost textu:

Evropská centrální banka počká a uvidí

Evropská centrální banka počká a uvidí

Ekonomika eurozóny procitá z hibernace, do které ji v průběhu března uvrhla vládní restriktivní opatření v souvislosti s bojem proti šíření pandemie covid-19 a ve které se nacházela i po celý duben.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 09:50

Květnová data z reálné ekonomiky potvrdila, že duben byl měsícem, od kterého se ekonomická aktivita pomalu začíná zvedat, což reflektují i finanční trhy. Zlepšování situace ocení na svém dnešním zasedání k měnové politice i evropští centrální bankéři, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Ti tak dnes nebudou mít důvod na současném nastavení měnové politiky něco měnit. Pochválit se mohou za rychlou reakci na koronavirovou krizi. U některých opatření, jako například pandemický program odkupu aktiv, se může začít diskutovat nad termínem jejich ukončení, pravděpodobně ke konci roku. To by ale vůbec nemělo být vnímáno jako nějaký začátek normalizace. Naopak uvolněná měnová politika bude (nejenom) v eurozóně dlouhodobou záležitostí.

První pandemický šok byl, zdá se, zvládnut. Velký otazník je ale nad vývojem na podzim a dále. O síle poptávky je v tuto chvíli přesvědčen málokdo, riziko zhoršení situace na trhu práce je více než reálné. ECB i nadále bude deklarovat připravenost podpořit ekonomiku či bankovní sektor, aby byl ochoten dále financovat potřeby evropského hospodářství. Možné tak je další posílení programu odkupu aktiv ať objemově či rozšířením instrumentů, které bude ECB odkupovat. V případě programu TLTRO pomáhající s levnějším financováním bankám pak například přichází v úvahu zahrnutí hypotečních zástavních listů jako kolaterálu. Každopádně návrat měnové politiky k normálu bude během na dlouhou trať a v této pětiletce se ho vůbec nemusíme dočkat, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
459
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
663
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
616
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
768
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
246
UNIPETROL
382.5
VIG
528.5