Svátek má: Nataša

Byznys

Velikost textu:

Evropské ekonomiky dnes ohlásí pokles za Q1

Evropské ekonomiky dnes ohlásí pokles za Q1

Evropské statistiky dnes v průměru vykážou hospodářský pokles za první čtvrtletí letošního roku a výjimkou nebude ani ekonomika ČR.

Ilustrační foto
30. dubna 2021 - 09:30

Naopak včera růstovou zveřejněnou statistiku HDP ze první čtvrtletí v USA dnes doplní údaje o rychlém růstu příjmů domácností za březen, který se do určité míry přenese i do rychlejšího růstu výdajů. V dalších čtvrtletích je již i v Evropě očekávána zrychlující hospodářská expanze, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Příjmy domácností v březnu prudce vzrostly

Dnešek bude nabitý makroekonomickými daty z Evropy hledícími do blízké minulosti. HDP za první čtvrtletí v ČR, v Německu i za celou eurozónu vykáže velmi pravděpodobně mezikvartální pokles v důsledku zhoršení epidemie a návazných restrikcí proti jejímu šíření. Ačkoliv půjde o analyticky cenná data, optimismus na finančním trhu by tyto zpět-hledící ukazatele zkazit neměly. Současně je třeba připomenout stále vysokou nejistotu současných odhadů vývoje ekonomiky, přičemž vývoj předstihových indikátorů mnohdy vysílá už pro první čtvrtletí signály ekonomické expanze.  Pro následující čtvrtletí je v každém případě všeobecně očekávána zrychlující expanze Evropských ekonomik a odhad tohoto tempa by mohly ovlivnit i statistiky, které budou zveřejněny dnes. V případě USA poskytnou spektakulární, téměř 20% podívanou údaje o vývoji příjmů amerických domácností za březen. Ty se z části odrazí ve zrychleném růstu výdajů amerických domácností, který bude následován opětovným poklesem příjmů v následujícím měsíci.

V případě české ekonomiky počítáme v Q1 s mezikvartálním poklesem HDP o 0,8 %, což by znamenalo zpomalení meziročního propadu na 2,6 % z předchozích -4,8 %, neboť meziroční údaj se srovnává s klesajícím HDP loňského prvního čtvrtletím. Jeho mezičtvrtletní pokles by měl působit především zhoršení v zahraniční obchodu a další ale zmírňující pokles spotřeby domácností a investic do fixního kapitálu. Právě investice a spotřeba domácností by se v dalších čtvrtletích měly postupně stát tahounem ekonomiky.USA se včera pochlubily expanzí HDP

Americký akciový trh včera opět rostl a vystoupal na nová maxima. Tomu pomohly zveřejňované firemní výsledky a ani makroekonomické údaje nezklamaly. Růst HDP v USA za první čtvrtletí podle prvních odhadů zrychlil na 6,4 % (mezikvartální anualizované tempo) z předchozích 4,3 %, přičemž se čekalo jen nepatrně vyšší tempo 6,7 %. Naopak spotřeba domácností byla s růstem 10,7 % mírně nad odhady trhu (10,5 %). Cenový deflátor skončil s meziročním růstem nad odhady trhu, ale jeho jádrová složka naopak pod odhady. V Evropě potěšilo výrazné zlepšení důvěry v ekonomiku za duben. Inflace za duben v Německu rostla mírně nad odhady trhu na 2,1 % y/y.

Kromě rostoucích akcií jsme včera viděli i další zvýšení dluhopisových výnosů v USA i Německu a nepatrné posílení dolaru proti euru. Česká koruna v globálně přívětivém prostředí včera posílila na 25,82 CZK/EUR, ale později tyto zisky umazala. Ostatní regionální měny své včerejší zisky vůči euru udržely.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
612
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
853
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
691.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14740
O2 C.R.
275
UNIPETROL
382.5
VIG
604