Svátek má: Erik

Byznys

Velikost textu:

Evropští autovýrobci se bojí bezdohodového Brexitu

Evropští autovýrobci se bojí bezdohodového Brexitu

Evropští výrobci varují před Brexitem bez dohody To by mělo za následek „změnu podmínek obchodu jako při zemětřesením“.

Ilustrační foto
25. září 2019 - 07:30

Až 23 evropských asociací automobilového průmyslu varuje před neregulovaným Brexitem ostrými slovy. Nejde jen o Británii. Výsledkem by mohly být „změny podobné zemětřesení“.

Ve vzácném společném prohlášení evropští výrobci automobilů varovali před důsledky neregulovaného odchodu z EU. Podle prohlášení, které zveřejnilo 23 evropských automobilových asociací, je automobilový průmysl ohrožen hospodářským „zemětřesením“ v případě neobchodního Brexitu. Automobilový průmysl v Evropě by byl „výrazně“ narušen dalšími byrokratickými překážkami, varoval šéf Asociace automobilového průmyslu (VDA), Bernhard Mattes.

Zavedení nových tarifů na osobní automobily a dodávky by mohlo stát průmysl a spotřebitele v takovém případě 5,7 miliardy euro, je uvedeno v Prohlášení. Důsledky by byly „katastrofické“.

Spojené království a EU by proto měly učinit všechna „nezbytná opatření“, aby se vyhnuly „neobchodnímu Brexitu“, uvedl Mattes, šéf francouzské automobilové lobby CCFA Christian Peugeot zdůraznil, že Brexit není „pouze britským problémem. Všichni jsme zasaženi evropským automobilovým průmyslem a dokonce i jinde,“ dodal.


Podle asociací je Británie komerčním cílem asi deseti procent z celkových vozidel vyrobených na evropském kontinentu.

Podle společného prohlášení asociací by britský odchod z EU bez dohody s Bruselem vedl k „zemětřesení v podmínkách obchodu“ s automobily. Výrobci automobilů mimo jiné varují před miliardami cel a jejich dopadem na spotřebitele ve Velké Británii a ve zbývajících zemích EU.

V případě potřeby chce britský premiér Boris Johnson dokončit Brexit, který byl již dvakrát odložen, 31. října, a to i bez dohody s EU. Britský parlament však přijal zákon, jehož cílem je vyloučit obchod bez Brexitu. Bez dohody s Bruselem by měla být rezignace premiéra odložena o další tři měsíce.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508