Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Evropu trápí epidemie, bude se jednat o Brexitu

Evropu trápí epidemie, bude se jednat o Brexitu

V Evropě a zejména pak v ČR bude hlavním tématem opět vývoj epidemie C-19. Rada EU bude jednat o Brexitu v situaci, kdy premiér Johnson hrozí koncem jednání.

Ilustrační foto
12. října 2020 - 09:45

V USA se trhy soustředí na presidentské volby, přičemž stále spekulují na dodatečný fiskální stimul. Data zveřejněná tento týden vykáží expanzi průmyslu a maloobchodu v USA. Od investorské nálady v Německu dle indexu ZEW čekáme v říjnu pokles. Inflace v ČR vykáže za září nárůst kvůli nižší srovnávací základně z loňského září, sdělil Michal Brožka, analytik Komeční banky.

Makroekonomická data ukáží další expanzi ekonomiky USA

Setkání Rady EU koncem týdne bude mít na pořadu dne mimo jiné jednání o Brexitu. Boris Johnson dopředu avizoval, že pokud zde nedojde k významnějšímu pokroku, pak tato jednání ukončí. Tak rychlý průlom ve vyjednávání je ale nepravděpodobný a těžká jednání budou spíše pokračovat alespoň do konce října. Šanci na dohodu o Brexitu dávají naši britští kolegové v SG pouze 20 %. Velkou pozornost v Evropě samozřejmě bude poutat další vývoj druhé vlny epidemie Covid-19. Ta by se mírně mohla odrazit v poklesu investorského ZEW indexu. V USA budou na předních místech zpráv stále presidentské volby a spekulace na fiskální stimul. Z makroekonomických dat zaujme vývoj maloobchodu a průmyslu v USA za září. Dle analytiků SG lze čekat dobrý výsledek, který bude indikovat silnou expanzi HDP ve třetím čtvrtletí. Průmyslová produkce za celou eurozónu za srpen pravděpodobně vykáže růst pomalejším tempem 1,5 % m/m. Obchodování dnes bude oslabeno z důvodu svátku v USA.

V ČR bude pro nejbližší týdny hybatelem číslo jedna vývoje epidemie, která soudě dle dosavadního vývoje opět silně negativně zasáhne ekonomiku. Vláda dnes bude jednat o dalších opatřeních, která od středy pravděpodobně dále omezí sociální kontakty. Odhadovat lze další negativní dopad na maloobchod a služby. Neexistující plán dalšího jednání ze strany vlády a hospodářské politiky ztěžuje predikci blízkého vývoje. Podobně jako před půl rokem, jsou měsíční data z reálné ekonomiky posuzována jako historie a trh se především soustředí na odhad vývoje pro nejbližší týdny a měsíce. Z nových dat zaujme dnešní zveřejnění vývoje inflace za září. Vlivem nižší srovnávací základny z minulého roku pravděpodobně uvidíme nárůst inflace v meziročním vyjádření, ale nosným příběhem by mělo být zpomalení inflace z měsíce na měsíc, přičemž kromě snížení v cenách potravin a cen u čerpacích stanic čekáme další zpomalení růstu cen v jádrové složce spotřebního koše. Nicméně zde také v meziročním vyjádření uvidíme jednorázové zrychlení kvůli efektu srovnávací základny pravděpodobně nad 4 % y/y.

Korunu trápil C-19, globální sentiment se ale zlepšoval

Na globálním finančním trhu minulý týden převládla mírně optimistická nálada. Převládaly spekulace na fiskální stimul v USA, když americký ministr financí údajně uvedl, že Donald Trump si přeje dohodu na „rozsáhlém záchranném balíku“, ačkoliv začátkem týdne trh znejistil v opačném gardu. U zveřejňovaných makroekonomických dat převládala pozitivní překvapení. Potěšil zejména nárůst ISM indexu služeb v USA. Výsledek průmyslu v Německu byl zklamáním, ale například německé tovární objednávky či italský průmysl překvapily pozitivně. Akciové trhy v USA i Evropě minulý týden rostly. Dolar vůči euru za týden oslabil zhruba o 1 %. V USA opět citelně rostou inflační očekávání, zatímco Evropa zaostává. S tím koresponduje i vývoj úrokových sazeb. Eurová výnosová křivka až do splatnosti 5 let dále klesla, zatímco dolarová výnosová křivka rostla prakticky po celé své délce.

Česká koruna v minulém týdnu vůči euru mírně posílila o 0,5 %. To bylo především výsledkem lepšího globálního sentimentu na konci týdne, který více podpořil polského zlotého a ještě silněji pak maďarský forint. Pro korunu je nyní největší přítěží nejasný epidemický obrázek a jeho stejně nejasné hospodářské implikace. Premiér Babiš v pátek na tiskové konferenci uvedl, že nemůže vyloučit lockdown, doplnil
Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
459
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
663
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
616
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
768
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
246
UNIPETROL
382.5
VIG
528.5