Experti: Čínská alternativa SWIFT by mohla podkopat sankce proti Rusku

byznys

Nový čínský mezinárodní platební systém by mohl zachránit ruskou ekonomiku a urychlit oddělení od amerického dolaru. V tomto ohledu může být vyloučení ruských bank vlastním gólem pro USA.

Experti: Čínská alternativa SWIFT by mohla podkopat sankce proti Rusku
Ilustrační foto
3. března 2022 - 17:50

David P. Goldman popisuje v Asia Times , jak může nový čínský mezinárodní platební systém zachránit ruskou ekonomiku a urychlit oddělení od amerického dolaru.

Sankce proti Rusku vyhlášené Joe Bidenem zpočátku vynechaly nejostřejší finanční zbraň. Aby poškodili Moskvu, chtějí se rozhodnout vyloučit Rusko z mezinárodního platebního systému SWIFT. Banky a finanční instituce provádějí prakticky všechny transakce v tvrdé měně prostřednictvím SWIFT nebo Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci. Teoreticky by bylo vyloučení Ruska účinným opatřením.
Zdá se však, že existuje důvod, proč se to tak dlouho odkládalo. Konkrétně toto:

Nová čínská alternativa k SWIFT by mohla Rusku umožnit, aby většinu svých obchodů obchodovalo v jüanech místo v amerických dolarech. A to by bylo proti americkým zájmům.

Čínský přeshraniční mezinárodní platební systém (CIPS), založený v roce 2015, se stále vyvíjí a zahrnuje pouze 80 zahraničních bank. Neexistuje však žádný principiální důvod, proč by CIPS nemohl nahradit SWIFT. A pokud Rusko úspěšně přesune své obchodní platby z amerického dolarového systému, rána pro americkou finanční moc by byla mimořádná.

Obchodování s americkým dolarem je proto kontroverzní. Německý Manager Magazin 14. února napsal: „Vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT je považováno za nejostřejší meč, který by Západ mohl použít jako ekonomickou sankci proti Rusku."

A dodává: „Je to však dvousečná zbraň: Ekonomické důsledky by byly vážné nejen v Rusku, ale i v západní Evropě. Navíc by se urychlilo oddělení Ruska a Číny od amerického dolaru. Obě země již pracují na konkurenčních platebních systémech.“

Nyní kostky padly. Ruské banky byly vyloučeny . Jak dopadnou reakce Ruska a Číny a přechod na alternativu SWIFT, se teprve uvidí.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 71%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif