Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Fed dnes ponechá sazby beze změny

Fed dnes ponechá sazby beze změny

Americká centrální banka dnes ponechá úrokové sazby beze změny. Na přetřes může přijít kontrola výnosové křivky či zvýšení sazby na přebytečné rezervy bank.

Ilustrační foto
29. dubna 2020 - 09:45

Americký HDP se v prvním čtvrtletí letošního roku snížil ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 2 % anualizovaně. Důvěru v ekonomiku eurozóny za duben čeká největší propad v historii celé časové řady, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Ekonomická aktivita v USA v Q1 poklesla

Ve Spojených státech bude zveřejněn vývoj HDP za první čtvrtletí letošního roku. Rozptyl v odhadech je tentokrát značný a pohybuje se od 0 do -10 % q/q anualizovaně. My počítáme s poklesem o 2 % anualizovaně. Z hlediska struktury očekáváme slabé investice i spotřebu domácností. To by mělo být částečně kompenzováno vládními výdaji a nižším deficitem zahraničního obchodu. Propad aktivity přišel až v posledních dvou týdnech čtvrtletí, i tak ale bude výsledek důležitým indikátorem pro výpočet HDP za Q2.

Kromě toho dnes zasedá americká centrální banka. Ta podle nás ponechá sazby beze změny na stávající úrovni 0,00-0,25 %. Tam by sazby měly zůstat do doby, než se inflace vrátí k 2% inflačnímu cíli nebo nad něj. To ale může trvat i několik let. Na dnešním zasedání tak může přijít na přetřes i to, jak sazby na nízkých úrovních ukotvit. Řešením by mohla být kontrola krátkého konce výnosové křivky. Fed by také mohl naznačit, že plánuje zvýšit sazbu na přebytečné rezervy bank IOER. K tomu by podle nás mohlo dojít v červnu.

V eurozóně bude zveřejněn indikátor ekonomického sentimentu za duben. Ten pravděpodobně propadne z 94,5 na 71,5 bodu, což je největší skok v historii celé statistiky. Tím by se ukazatel dostal 2,9 směrodatné odchylky pod historický průměr a pouze mírně nad minimum z roku 2009. Zároveň by byl konzistentní s poklesem ekonomiky eurozóny o 2 % mezikvartálně ve druhém čtvrtletí, což je poměrně optimistické číslo. 

Region společnou řeč nenalezl

Dubnová spotřebitelská důvěra ve Francii dopadla mnohem lépe, než trh očekával. Ve srovnání s březnovou statistikou poklesla pouze o osm bodů na 95 bodů. Nejnižší hodnotu z roku 2013 (79 bodů) tak ani zdaleka nepokořila. Naopak důvěra spotřebitelů v ekonomiku Spojených států rekordy trhala a dostala se na nejnižší úroveň od roku 2014 (86,9 bodu). Složka očekávání ale naproti tomu vykázala poměrně výrazné zlepšení. To indikuje, že respondenti považují problémy vyvolané pandemií koronaviru za dočasné. Z úterního klání vyšla nakonec vítězně společná evropská měno. Oproti dolaru si na své konto připsala 0,2 % a posunula se na 1,086 USD/EUR. 


Pro agenturu Bloomberg se včera vyjádřil člen bankovní rady Oldřich Dědek. Ten prohlásil, že by Česká národní banka měla využít současného prostoru k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížit svou základní úrokovou sazbu na technickou nulu. Vzhledem k tomu, že vláda zavádí masivní fiskální podporu, bylo by správné toto úsilí podpořit tím, že financování podniků maximálně zlevníme, dodal. Koruna je již ale otrlá a na vyjádření nijak zásadně nereagovala. Ve srovnání s předchozím dnem je naopak o 0,5 % silnější, a to na úrovni 27,17 CZK/EUR. My stále počítáme s tím, že centrální banka na svém zasedání příští čtvrtek sníží úrokové sazby o 50 bb na 0,5 %. Rizika se koncentrují spíše ve směru ještě razantnějšího snížení.

Maďarská centrální banka včera zveřejnila detaily ohledně svého programu QE. Soustředit by se chtěla především na dluhopisy s desetiletou dobou splatnosti. Objem maďarských dluhopisů se splatností delší než tři roky je zhruba 8,8 bilionu HUF. Z tohoto objemu může centrální banka skoupit 33 %, tedy 2,9 bilionu HUF. Týdně by chtěla nakupovat dluhopisy za 100 mld. HUF. Poté, co nakoupí dluhopisy za 1 bilion HUF, bude program revidovat. Program QE je tedy poměrně agresivní. Kromě toho banka již dodává do trhu likviditu i přes repo tendry, nakupuje korporátní dluhopisy a hypoteční zástavní listy. Na oznámení centrální banky forint reagoval oslabením o 0,5 % a posunem na úroveň 357,1 HUF/EUR. V průběhu úterního obchodování oslaboval i polský zlotý, a to o 0,3 % na 4,548 PLN/EUR, doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508