Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Finanční trh by měl zůstat pod vlivem lepší nálady

Finanční trh by měl zůstat pod vlivem lepší nálady

Poslední předvánoční týden by měl být z hlediska událostí klidnější než ten předchozí. V Evropě budeme sledovat, zda dojde k očekávanému zlepšení předstihových indikátorů.

Ilustrační foto
16. prosince 2019 - 09:45

Trh bude stále vstřebávat uzavřenou obchodní dohodu mezi USA a Čínou. Povolební Británie čeká na projev královny. Zasedne česká národní banka. Změna úrokových sazeb by nastat neměla, ale následné komentáře současných postojů s ohledem na rychlejší inflaci budou stát za pozornost, uvedl ve svém týdenním souhrnu analytik Komerční banky Michal Brožka.

Kalendář tento týden nabídne zlepšení předstihových indikátorů v eurozóně a v Německu a také průmyslu v USA. Finanční trh bude dále vstřebávat dohodu mezi USA a Čínou. Dále budeme se zájmem sledovat americký peněžní trh, kde končící daňové obdobl vystaví podobně jako v září peněžní trh většímu tlaku na likviditu. Právě od září Fed přijal opatření na dodatečné dodávky likvidity a je tak otázkou, zda bude nyní vše hladké či nikoliv. Připomeňme, že v září vzrostly sazby při repo-operacích na americkém trhu k 10 %. Projev britské královny ve čtvrtek formálně odstartuje program nové vlády, jejímž ústředním tématem bude brexit.

Centrální banky ve vyčkávacím módu

V regionu zasedá ČNB. Změna sazeb se všeobecně nečeká, nicméně i tak bude zajímavé sledovat, jak ČNB bude komentovat nově příchozí data, zejména inflaci nad 3 %.  Ani zítřejší zasedání maďarské centrální banky by změnu přinést nemělo.

Zaostřeno na dnešek

Předstihové indikátory se zlepší

Od indexu PMI se za prosinec očekává další mírné zlepšení. Důležité navíc je, že s ohledem na jasný volební výsledek ve Velké Británii a obchodní uzavřenou dohodu mezi USA a Čínou lze zlepšení čekat i pro další měsíce.

Maloobchodní tržby v USA zklamaly

Maloobchodní tržby za listopad v USA zaostaly za očekáváním. Je možné, že kalendářní důvody způsobily přesun nákupů domácností z listopadu do prosince, ale přesto slabý výsledek indikuj riziko nižšího růstu ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí.

Jak z USA, tak z Číny zazněly oficiální zprávy o tom, že se podařilo uzavřít první fázi obchodní dohody. Nedošlo tak k dříve ohlášenému navýšení cel k 15. prosinci.

Čínský ambasador v Německu varoval, že pokud Berlín přijme opatření, která vyloučí firmu Huawei jakožto dodavatele 5G technologií, nenechá to Čína bez konsekvencí.

České průmyslové ceny klesají

S ohledem na vývoj cen v průmyslu v zahraničí, očekáváme i v Česku pro průmyslové ceny sestupný směr. Na korunu většinou měsíční údaje o vývoji cen v průmyslu nezapůsobí a dnešek by neměl být výjimkou. Stejně tak další údaj o pozitivním saldu běžného účtu platební bilance s korunou nepohne. Hlavním hybatelem koruny je nyní globální sentiment.

Lepší sentiment pomohl koruně

Závěrečný den minulého pracovního týdne přinesl drobné posílení české koruny pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Na korunu pozitivně zapůsobilo všeobecné zlepšení sentimentu po volbách ve Velké Británii a dohodě USA s Čínou, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553