Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Finanční trh vstřebává dohodu mezi USA a Čínou

Finanční trh vstřebává dohodu mezi USA a Čínou

První fáze dohody uzavřena a nastává čekání na další vyjednávání. Vánoční maloobchodní tržby v USA pravděpodobně vykáží pokračování růstu nákupů.

Ilustrační foto
16. ledna 2020 - 09:45

Průmyslové ceny v ČR za prosinec ukáží malý nárůst, ale jejich dynamika zůstává utlumena. Guvernér Rusnok očekává stabilitu úrokových sazeb ČNB, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Finanční trh dnes ještě bude vstřebávat včerejší podpis první fáze dohody mezi USA a Čínou. Nicméně dohoda byla již trhem do značné míry anticipována, takže větší impulsy jsou z tohoto důvodu nepravděpodobné. V dalších měsících či letech ale bude podstatné vyjednávání další části dohody, která by dle Trumpových slov měla vést k odbourání cel. Hlavním makro-údajem dneška budou maloobchodní tržby v USA za prosinec. Růst Spojených států je ostatně aktuálně tažen především spotřebiteli. Santa Claus na tom pravděpodobně nic nezměnil a tržby vykáží růst kolem 0,5% m/m. Akciové trhy budou především sledovat výsledkovou sezónu.

Z regionálních údajů dnes bude za pozornost stát údaj o vývoj cen výrobců v ČR. V případě průmyslových výrobců čekáme mírné meziměsíční zvýšení z titulu vyšších cen ropy. Ceny producentů v posledních měsících klesaly. Ovšem nízká srovnávací základna z prosince 2018 způsobí nárůst meziroční změny průmyslových cen na 2,1 %, ale to nic nezmění na faktu, že ceny výrobců jsou v útlumu.

Rusnok čeká stabilní úrokové sazby

Euro včera proti americkému dolaru posílilo o 0,2 % navzdory tomu, že zveřejněná makrodata působila spíše naopak. Index podnikatelské aktivity v oblasti New York za leden vykázal růst nad odhady. Naopak průmyslová produkce v eurozóně vykázala menší meziměsíční růst, přiřemž  revize předchozích dat ukázala, že meziročně je výkon průmyslu v záporu 1,5 %, když se čekalo -1,0 %. Nicméně tržnímu sentimentu všeobecně nahrálo uzavření dohody USA - Čína. Celoroční německé HDP vzrostlo vloni v souladu s odhady pouze o 0,6 %.

Ruský premiér včera podal demisi pár hodin po výročním proslovu presidenta Putina, na které nastínil ústavní změny. Putin navrhl, aby novým premiérem byl ředitel ruského Federálního daňového úřadu Michail Mišustin. Ruský rubl nakrátko oslabil, ale brzy ztráty umazal.

Česká koruna včera posílila pod hladinu 25,10 CZK/EUR, když ostatní regionální měny proti euru mírně oslabily. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro časopis Ekonom uvedl: „situace vypadá na stabilitu sazeb. Samozřejmě nevíme, zda nepřijdou nějaké mimořádné události, nicméně za normálních scénářů je stabilita nejpravděpodobnější“. Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda včera prohlásil, že zrychlení inflace nad prognózu i nad horní mez tolerančního pásma znamená, že její návrat k cíli bude asi pozvolnější, ale trajektorie se zřejmě zásadně měnit nebude. Dle svých slov bude opět debata o tom, zda sazby zvýšit nebo ponechat na současné úrovni. Připomeňme, že Vojtěch Benda je tím, kdo na uplynulých zasedáních v menšině stále hlasoval pro růst úrokových sazeb. Další člen ČNB Tomáš Niedetzký dnes řekl, že posílení koruny ovlivní rozhodnutí bankovní rady. My se s ohledem na to, že od druhého čtvrtletí čekáme zpomalování inflace a také vzhledem k opětovnému posilování koruny kloníme stále ke stabilitě úrokových sazeb pro tento rok, uzavřel Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508