Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Guvernér ČNB by mohl okomentovat silnou korunu

Guvernér ČNB by mohl okomentovat silnou korunu

Indexy nákupních manažerů ukazující na vývoj aktivity ve sužbách a ve výrobě v Evropě i v USA za červenec vykáží pravděpodobně další zlepšení.

Ilustrační foto
24. července 2020 - 09:45

V ČR budeme sledovat indikátory důvěry v ekonomiku a rozhovor guvernéra, který by mohl okomentovat měnovou politiku a potažmo českou korunu, která se začíná výrazněji odchylovat od prognózy ČNB, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Indexy nákupních manažerů v Evropě i v USA pravděpodobně v červenci vzrostly. Přesto zůstávají poblíž či lehce pod 50ti bodovou hranicí, která odděluje expanzi sektoru od jeho kontrakce. To, že k oživení ekonomiky po jejím otevření v červnu muselo dojít, bylo logické, ale pokud by mělo být toto oživení opravdu robustní, měli bychom vidět indexy nákupních manažerů výrazněji nad padesátkou. Začátek dnešního obchodování je ovlivněn zvýšením obav ze vztahů mezi USA a Čínou, když Čína nařídila uzavřít americký konzulát ve městě Čcheng-tu. Nejedná se ovšem o velké překvapení nýbrž o odvetnou akci za předchozí uzavření čínského konzulátu v Hustonu.

Trh s českou korunou by dnes mohl být ovlivněn plánovaným rozhovorem guvernéra Jiřího Rusnoka pro rádio CRoPlus v 9:30. Příští zasedání ČNB je naplánováno na 6.8. Mohli bychom tak slyšet komentování měnové politiky včetně úrovně kurzu koruny, který je aktuálně oproti prognóze ČNB silnější o 3,5 %.

Horší trh práce v USA zchladil optimismus akcií

Akciové trhy v Evropě včera v průběhu dne rostly za podpory zveřejněných kvartálních výsledků technologických firem a to navzdory rostoucím statistikám o počtech nakažených. Výhled automobilky Daimler podpořil akcie automobilek. Ten uvedl, že prošel krizí lépe, než čekal, a s ohledem na známky rostoucí poptávky čeká letošek v zisku. Nicméně odpoledne po zveřejnění týdenního nárůstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA se americký akciový trh stočil do záporu a evropský akciový trh skončil zhruba na nule. Včerejší jednání o Brexitu v Londýně nepřineslo žádný posun.

Dolar proti euru včera osciloval bez trendu sem tam a nakonec proti euru mírně oslabil. Podobně se pohupovala i česká koruna, ale na konci dne končila opět mírně silnější poblíž 26,32 CZK/EUR, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5