Hrozí, že protiruské sankce se obrátí proti dolaru

byznys

Americké blokování ruských devizových rezerv by mohlo způsobit, že Čína, Saúdská Arábie a další se zbaví svého amerického dluhu.

Hrozí, že protiruské sankce se obrátí proti dolaru
Ilustrační foto
13. března 2022 - 06:20

USA zablokovaly přístup Ruska k zahraničním rezervám denominovaným v amerických dolarech.

Tokio – Japonsko a Čína mají tendenci se shodnout na velmi málo, pokud jde o ekonomickou strategii, geopolitiku nebo řízení západních zvláštností. Přesto Joe Biden spojuje Tokio a Peking v jedné otázce: jejich společných 2,4 bilionu USD v držbě amerického státního dluhu, o kterých jsou nyní najednou pochybnosti.Sporný je krok amerického prezidenta zmrazit značnou část ruských devizových rezerv jako trest za invazi Vladimira Putina na Ukrajinu. Bidenovými slovy: Washington „brání ruské centrální bance bránit ruský rubl, čímž se Putinův válečný fond ve výši 630 miliard dolarů stává bezcenným“.

Podle některých výpočtů je nyní více než polovina tohoto fondu mimo dosah Putina.

To, co úředníky v Tokiu znepokojuje, je, že tato akce by mohla snížit hodnotu vládního dluhu USA ve výši 1,3 bilionu dolarů o mnohem nižší hodnotu. V nedávných rozhovorech s vysokými představiteli Bank of Japan rozhodnutí oddělit Putina od miliardového státního bohatství pravděpodobně způsobí, že Čína, Saúdská Arábie a další režimy v Bidenově zaměřovači sníží svůj podíl.

(rp,prvnizpravy.cz,asiatimes,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif