Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Indexy evropské PMI indikátory čeká další zlepšení

Indexy evropské PMI indikátory čeká další zlepšení

Dnešní den bude ve znamení indikátorů důvěry PMI. Ty se v eurozóně již dostaly na úroveň před koronavirovou krizí. V letních měsících je čeká další výrazný růst.

Ilustrační foto
1. července 2020 - 09:45

Zlepšit by se měly i PMI v regionu. Přes 50bodovou hranici se ale v červnu nedostanou. Bilance českého státního rozpočtu v červnu zřejmě výrazně prohloubí svůj schodek. Na vině bude výpadek daňových příjmů i výdaje spojené s podporou ekonomiky, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Americký ISM index hranici 50 bodů nezdolá

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn index ISM z oblasti průmyslu. Jedná se o čísla za červen, která by měla přinést další zlepšení tohoto ukazatele. Padesátibodovou hranici značící fázi expanze, ale index v červnu ještě nezdolá. Brzdit ho budou potíže na straně dodavatelů. Naopak komponent nových objednávek a výroby se přes padesátku zřejmě dostane.

V eurozóně budou zveřejněny finální indikátory PMI za červen. Ty z Německa a Francie překvapily výrazným růstem. Index PMI za celou eurozónu tak již dosáhl úrovně před koronavirovou krizí. Výrazně přes 50 bodů se podle nás dostane v letních měsících. Vzhledem k tomu jak je konstruován, tedy že respondenti hodnotí situaci ve srovnání s minulým měsícem, je další zlepšování ukazatele více než pravděpodobné. Registrace automobilů byly v květnu ve srovnání s loňským rokem sice ještě poloviční, věříme však, že spotřebitelé budou dohánět své nákupy, což v kombinaci s vyšší mírou úspor povede k rychlému oživení v tomto sektoru, stejně jako tomu bylo v Číně. Limitujícím faktorem pro evropské PMI bude zahraniční poptávka.

V Německu bude zveřejněna červnová míra nezaměstnanosti. Ta podle našeho odhadu stoupne o další tři desetiny na 6,6 %. Počet nezaměstnaných Němců tak vzroste o dalších 120 tisíc. Výraznějšímu nárůstu by pak měla zabránit vládní opatření. Část pracovních pozic v oblasti služeb bude ale ztracena nenávratně.

Indexy PMI budou zveřejněny i v regionu. I zde čekáme jejich zlepšení. V Česku podle nás index vzroste na 47 bodů z květnových necelých 40. Přes 50bodovou hranici se indikátory nedostanou ani v Polsku a Maďarsku.

V Česku bude zveřejněn i výsledek státního rozpočtu za červen. V důsledku opatření spojených s koronavirem tentokrát do rozpočtu nepřitečou zálohy na daň z příjmu právnických osob, deficit se tak zřejmě výrazně prohloubí a překročí úroveň 200 miliard korun.

Region v plusu

Společná evropská měna včera mírně ztrácela. Náladu jí nevylepšilo ani vyjádření německé vlády, že nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou jsou v pořádku a německá centrální banka se na nich může i nadále podílet. Červnová inflace v eurozóně byla o desetinu vyšší, než trh čekal (0,3 % y/y). Trh jí ale nechal více méně bez povšimnutí. Euro pak v průběhu dne oslabilo o 0,2 % a posunulo se na hladinu 1,123 USD/EUR.

Polská inflace včera překvapila výrazným růstem, když vyskočila na místo očekávaných 2,8 % na 3,3 %. Výrazně směrem nahoru šly především ceny potravin a ceny energií, které tvoří téměř 40 % polského spotřebního koše. Polská centrální banka se ale vyjádřila, že růst cen považuje za dočasný a že na to, aby řekla, že úrokové sazby porostou, je ještě příliš brzy. Klíčový pro ni bude další vývoj týkající se koronaviru.

V Česku byl zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP za Q1. Podle něho ekonomika poklesla o 3,4 % q/q, tedy o jednu desetinu více, než se původně čekalo. Meziroční odhad na úrovni 2 % zůstal nezměněn. Zveřejněny byly i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že ziskové marže firem klesají, zatímco domácnosti více šetří. Na zveřejněná data koruna nijak nereagovala. Společně s celým regionem měla tendenci umazávat ztráty, ke kterým v důsledku rizikové averze přišla v minulých dnech. Během úterního obchodování tak domácí měna posílila o 0,7 % a posunula se pod 26,70 CZK/EUR. Podobné zisky si připsal i polský zlotý, který se v odpoledních hodinách nacházel na úrovni 4,441 PLN/EUR. Maďarský forint posílil o 0,6 % na 354,5 HUF/EUR. V prostředí rychle rostoucích počtů nově nakažených ve Spojených státech se však vrtkavá nálada investorů může rychle změnit. Prostor pro výraznější posílení nyní považujeme, alespoň u domácí měny, za limitovaný. Společná evropská měna včera mírně ztrácela., dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508