Výraznější a trvalejší nárůst lze naopak čekat v oddíle potraviny. Na ně teprve s odstupem času budou kombinovaně působit vysoké ceny hnojiv, pohonných hmot a pod tlakem ruské invaze i vysoké globální ceny obilí.
Počítáme s tím, že potraviny a další zdražování energií ještě dotáhnou inflaci do poloviny letošního roku mezi 14-15 % a postup dolů bude jen velice pozvolný. V průměru za celý rok tak inflace překoná 12 %, zatímco zimní prognóza ČNB počítala s průměrnou inflací 8,5 %. Není proto divu, že centrální banka pořád zůstává v jestřábím módu, čemuž odpovídají i poslední výroky centrálních bankéřů včetně zápisu z posledního zasedání.

Ze zápisu z jednání bankovní rady vyplynulo, že shoda v jestřábím táboře je zatím poměrně jasná a pětice centrálních bankéřů (Rusnok, Mora, Nidetzký, Holub, Benda) považuje "brzké obnovení cenové stability za naprostou prioritu" a je "připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb". Rozdíly ve vnímání rizik mezi jestřáby se zdají být v tomto ohledu zatím malé - všech pět jestřábů chce utahovat měnovou politiku do té chvíle, dokud neuvidí, že jsou inflační očekávání dobře ukotvena. To podle nás znamená aktuální inflaci v těsné blízkosti vrcholu (květen-červen) a první známky viditelného ochlazení spotřebitelské poptávky a zvolnění napětí na trhu práce. K nejvýraznějším jestřábům podle zápisu pravděpodobně patří Tomáš Holub, zatímco o něco opatrněji vyznívaly postoje Tomáše Nidetzkého, který trochu zpochybňoval smysl dalšího výrazného zvyšování sazeb ve chvíli, kdy vidíme první známky ochlazení spotřebitelského sentimentu a víme, že měnová transmise má poměrně výrazné zpoždění.