Inflace v České republice opět zrychluje

byznys

Úvod týdne byl ve znamení dozvuků předchozích dní. Dnešek by však už měl nadělit finančním trhům nová témata.

Inflace v České republice opět zrychluje
Ilustrační foto
11. května 2021 - 09:30

Německý ZEW ukáže další růst, a to jak v hodnocení současné situace, tak i v očekáváních budoucího vývoje. Pro tuzemský trh však bude zásadní dubnová statistika spotřebitelské inflace. Ta podle nás pokračuje v předchozím tempu, což by znamenalo výrazné meziroční zrychlení. Koruna posouvá své rekordy a vůči americkému dolaru je nejsilnější od poloviny roku 2018, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský.

Německý ZEW pokračuje v růstu

Spotřebitelské ceny v dubnu byly dále navyšovány předchozím růstem cen ropy. Ceny u čerpacích stanic navíc budou působit opravdu silným dojmem v meziročním vyjádření díky extrémně nízké srovnávací základně. Pohonných hmoty tak budou oproti loňsku vykazovat zdražení o téměř 16 % a v květnu pravděpodobně kolem 20 %. Od cen potravin čekáme za duben spíše slabší růst. K inflaci mohou menší měrou opět přispět tabákové výrobky kvůli vyšším daním. Těžší otázkou je, co se bude dít na úrovni obchodů a služeb v případě jádrové inflace. Zde počítáme pro duben s podobným tempem zdražování jako v předchozích měsících, takže by v meziročním vyjádření jádrová inflace zpomalila jen nepatrně na 3,2 %. Celý spotřebitelský koš by měl zaznamenat zdražení o 0,2 %, a meziroční inflace by tak měla zrychlit na 2,8 % z předchozího tempa 2,3 %. To je v souladu s očekáváním trhu, nicméně ČNB počítá s ještě o desetinu rychlejším růstem cen. Další zrychlení očekáváme i pro následující měsíce. Dohromady s efektem nízké srovnávací základny je pravděpodobné, že se inflace v květnu na krátko přiblíží k psychologické úrovni 3 %.

Pro květen očekáváme další nárůst ZEW indexu z 70,7 na 75,0 bodu. Ačkoli pokračující lockdown dočasně snižuje očekávání růstu ekonomiky, zrychlující vakcinace a diskuze o rozvolnění udržely akciové trhy na rekordních úrovních. To by se tak mělo promítnout i do očekávání investorů a ZEW indexu, který se již nyní pohybuje nad svým historickým průměrem. Prostor pro růst však vidíme u složky současného hodnocení situace, které se podle nás ke svým průměrným hodnotám vrátí až v následujících měsících.Koruna je vůči americkému dolaru nejsilnější od poloviny 2018

Úvod týdne byl spíše ve znamení dozvuků událostí z týdne minulého, než že by přinesl nová témata. Akciové trhy nabídly smíšený obrázek a výraznější pohyb nepředvedl ani dluhopisový trh. Euro si své páteční zisky vůči americkému dolaru udrželo a skončilo na úrovni 1,216 USD/EUR. K tomu přispěl i větší nárůst předstihového indexu důvěry Sentix oproti očekáváním trhu nebo zprávy z USA o hackerském útoku na ropné rozvodní sítě. I region pokračoval v pátečním trendu, tj. silnější koruna a maďarský forint a slabší polský zlotý. Koruna si během pondělka připsala další tři desetiny procenta vůči euru a prohloubila své dosavadní nejsilnější úrovně od vypuknutí pandemie. Navíc díky silnějšímu euru koruna prohloubila i své rekordy vůči americkému dolaru. Kurz se dostal na dosah úrovně 21 CZK/USD a je tak nejsilnější od poloviny roku 2018. Za tím stojí zejména výrazný nárůst tržních úrokových sazeb, které reagují na jednání České národní banky minulý čtvrtek. Ta opět potvrdila, že zvyšování základních úrokových sazeb v letošním roce myslí vážně a finanční trhy tak zvyšují své sazky na načasování tohoto kroku.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif