Svátek má: Darina

Byznys

Velikost textu:

ISM index mimo oblast průmyslu má své dno za sebou

ISM index mimo oblast průmyslu má své dno za sebou

Dnešek bude patřit datům z trhu práce. Počet nezaměstnaných Němců v květnu zřejmě dále vzrostl, zatímco ve Spojených státech bylo zrušeno dalších 9,5 milionů pracovních míst.

Ilustrační foto
3. června 2020 - 09:45

Naopak index ISM mimo oblast průmyslu pravděpodobně ukáže na zlepšení v této oblasti. V regionu je kalendář událostí prázdný, sdělila analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Situace na německém trhu práce se zhoršila

ADP report, mapující počet volných pracovních míst mimo zemědělský sektor, zřejmě ukáže, že v průběhu května bylo dalších 9 milionu míst zrušeno. Ve srovnání s dubnovými více než 20 milióny je to ale již citelné zvolnění. I tak ale míra nezaměstnanosti v květnu pravděpodobně překročí 17 %. To se dozvíme v pátek, společně s klíčovými Nonfarm Payrolls.  Na květnovém indexu ISM mimo oblast průmyslu by mělo být patrné postupné rozvolňování opatření spojených s bojem proti koronaviru. Podle našich předpokladů index dosáhl svého dna v dubnu a nyní by se měl ze svých ztrát postupně zotavovat. S tím, jak bude sektor služeb plně otevřen, měl by se index rychle vracet směrem k úrovním před koronavirovou krizí.

Data z trhu práce budou zveřejněna i v Německu a také za celou eurozónu. Počet nezaměstnaných Němců v květnu pravděpodobně stoupl o dalších 120 tisíc. Míra nezaměstnanosti pak vzroste z dubnových 5,8 % na 6,1 %. V eurozóně by měla stoupnout z dubnových 5,8 % na 6,2 %. Euro vůči dolaru se však zřejmě i nadále poveze na vlně optimismu, která vládne na akciových trzích.

Posilování koruny může mít jepičí život

Koruna se včera dostala až pod úroveň 26,60 CZK/EUR a byla tak nejsilnější od poloviny března. Stále se tak veze na pozitivním sentimentu, který je patrný na akciových trzích i na kurzu eura vůči dolaru. Přestože v průběhu dne část svých zisků smazala, skončila ve srovnání s předchozím dnem o 0,4 % silnější (na 26,65 CZK/EUR). Jak jsme ale již upozorňovali, považujeme současné hodnoty za fundamentálně neodůvodněné a v následujících dnech očekáváme korekci zpět na slabší úrovně. Z domácích dat byl zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP. Podle něho česká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o něco méně, než naznačoval první odhad. Na koronavirus doplatila všechna odvětví s výjimkou stavebnictví, které zaznamenalo mezičtvrtletní nárůst přidané hodnoty o slušných 0,7 %. Nejvíce bylo zasaženo odvětví obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování, kde přidaná hodnota poklesla mezičtvrtletně o 5,4 %. K poklesu přidané hodnoty však došlo i ve zpracovatelském průmyslu, který se však s problémy potýkal již v minulém roce.

Kromě české koruny včera posiloval i polský zlotý. Ten se posunul na úroveň 4,395 PLN/EUR. K situaci v polské ekonomice se vyjadřoval člen výboru pro měnové otázky Rafal Sura. Podle jeho slov jsou současné kroky centrální banky dostačující a snižování úrokových sazeb do záporu není potřeba (minulý týden snížila klíčovou úrokovou sazbu nečekaně na 0,1 %). Jediným outsiderem v regionu byl tak maďarský forint, který oslabil o 0,2 % na úroveň 345,6 HUF/EUR. Náladu mu nevylepšil ani indikátor PMI za květen, který se již odrazil ode dna a předčil tržní očekávání.

Světový kalendář byl včera úplně prázdný. Jako vítěz vyšlo z úterního obchodování euro, které si na své konto připsalo 0,4 % na 1,119 USD/EUR.  V průběhu asijské seance posílilo až na 1,120 USD/EUR, uzavřela Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97
ČEZ
441.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
502
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
493
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13600
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
552.5