Italská společnost Eni bude těžit ropu v deltě Nilu a Suezském zálivu

byznys

Egyptská státní ropná korporace a italská ropná a plynárenská společnost Eni podepsaly dohodu, oznámil webový portál Ahram online 24. prosince.

Italská společnost Eni bude těžit ropu v deltě Nilu a Suezském zálivu
Ilustrační foto
25. prosince 2021 - 09:01

Dohodu podepsali ministr pro ropu a nerostné zdroje Tarek El-Molloy, generální ředitel Egyptské státní ropné korporace Abed Ezz El-Regal a provozní ředitel Eni Alessandro Politi . Dohoda v hodnotě 1 miliardy dolarů zajišťuje společný průzkum a těžbu ropy v deltě Nilu a v Suezském zálivu.

Dohoda má pomoci vyřešit problém vyčerpání studní pomocí nejnovějších technologií. Egyptské ministerstvo se také snaží povzbudit partnery, aby více investovali do těžby ropy a zemního plynu.Eni působí v Egyptě prostřednictvím své dceřiné společnosti International Egyptian Oil Company (IEOC) Production BV od roku 1954. V roce 2015 italský energetický gigant objevil u egyptského pobřeží obří naleziště plynu, přezdívané Zohr, největší ve Středozemním moři. Zohr se nachází v koncesi Shoruk, téměř 190 km severně od Port Said.

Eni vlastní 50 % bloku a je zodpovědná za jeho provoz. Dalšími účastníky jsou Rosněfť (30 %), BP (10 %) a Mubadala Petroleum (10 %). V roce 2020 denní produkce na nalezišti Zohr přesáhla 3 miliardy kubických stop (1 krychlová stopa = 0.02831685 m3 – pozn.redakce ), což je 40 % celkové egyptské produkce plynu. Celkové zásoby plynového pole Zohr se odhadují na 30 bilionů kubických stop.

(rp,prvnizpravy.cz, ahram, foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 60%
transparent.gif transparent.gif