Jan Vejmělek: Americká inflace za vrcholem?

byznys

Před zasedáním FOMC v příštím týdnu se dnes trhy dočkají důležité statistiky americké inflace za srpen. Data by mohla odhalit, že ty největší inflační tlaky již pomalu ustávají. 

Jan Vejmělek: Americká inflace za vrcholem?
Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
14. září 2021 - 09:30

Inflační tlaky z automobilového sektoru v USA slábnou

Efekt srovnávací statistické základny bude znamenat, že závěr roku přinese ve Spojených státech meziroční růst spotřebitelských cen kolem 5,5 %. Pohled na měsíční dynamiky by ale měl odhalit, že rychlé zdražování posledních měsíců začíná ubírat na síle. Platí to zejména, pokud se podíváme na vývoj cen automobilů (nových i těch ojetých, kde se zdá, že ceny začaly dokonce klesat) a pohonných hmot. Právě tyto položky stály do velké míry za vzestupem inflace v průběhu letošního roku. Největším inflačním rizikem do budoucna je podle nás vývoj cen bydlení a nájmů. Riziko je to o to větší, že tyto položky mají potenciál více se promítnout do vzlínajících inflačních očekávání.Na úvod týdne klid před bouří?

Na globálních finančních trzích panoval v úvodu týdne klid a neochota pouštět se do většího rizika. Před dnešním zveřejněním dat o inflaci v USA byl během včerejší evropské seance na trhu eura s dolarem zjevný opatrný trend ve prospěch zelených bankovek. V průběhu amerického obchodování ale většinu zisků dolar odevzdal. Obecně je na trzích cítit nervozita z možného zpomalení ekonomik v důsledku šířící se delta mutace viru způsobujícím covid-19. Největší obavy aktuálně panují ohledně Číny a zpomalování tamního růstu, což by mohlo jenom prohloubit problémy dodávek čínského zboží, na kterém je závislá produkce v mnoha koutech světa. To je mimo jiné jedním z významných faktorů aktuálně táhnoucích inflaci znatelně výše.

Kurz české měny opanoval na úvod týdne silné úrovně těsně nad hladinou 25,30 CZK/EUR, kam se naše měna dostala po pátečním zveřejnění nečekaně vysoké srpnové inflace (viz náš podrobný komentář k těmto číslům zde https://bit.ly/2Yyh2x5. Včera publikovaná čísla červencové platební bilance dopad na obchodování s korunou neměla. Výsledný deficit byl ve srovnání s konsensem hlubší, když zklamání se koncentrovalo do výraznějšího deficitu bilance primárních důchodů kvůli odlivům dividend.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif