Svátek má: Jarmil

Byznys

Velikost textu:

Konec levného povinného ručení v Čechách?

Konec levného povinného ručení v Čechách?

Máme pro vás zprávu, která řidiče automobilů příliš nepotěší – ceny povinného ručení zřejmě od příštího roku porostou. Proč se tak stane a jak se vyšším cenám za autopojištění vyhnout?

Ilustrační foto
4. prosince 2018 - 17:50
(Komerční sdělení)

Ceny povinného ručení v druhém kvartálu tohoto roku zřejmě narazily na své dno. Nyní dochází k opětovnému růstu cen a dá se očekávat, že od roku 2019 bude povinné ručení stále dražší a dražší.

Analytici z firmy Porovnej24.cz, která se zabývá srovnáním cen povinného ručení, toto tvrzení demonstrují na cenovém vývoji v různých částech tohoto roku.Od března tudíž průměrná cena vzrostla o 9,7 %. Další nárůst může nastat v roce 2019.

Proč pojišťovny zdražují?

Proplácení autonehod se pro pojišťovny stává mnohem dražší. Je to z důvodu nejen vyšších cen za náhradní díly, ale rovněž kvůli rostoucím mzdovým nákladům (meziroční nárůst mezd dosahoval 8,7 %). Tento růst mezd se dotkl všech odvětví, i pracovníků autoservisů, tudíž náklady na opravy automobilů vzrostly.

Na růst cen má rovněž vliv i změna Občanského zákoníku. V roce 2014 byly navýšeny částky za odškodnění a případné usmrcení osoby.

Vliv na rostoucí ceny povinného ručení může mít i zvyšující se blahobyt obyvatel a jejich schopnost zaplatit dražší povinné ručení (jinými slovy: v době nízké nezaměstnanosti a vyšších mezd případné zdražení bude klientovi „vadit“ méně, než v období krize a nedostatku finančních prostředků).

Jak na zdražení vyzrát?

Přestože v příštím roce zamíří ceny zřejmě směrem vzhůru, cenové rozpětí na trhu je natolik široké, aby klient dokázal vyhledat výhodnější cenu.

Ilustrujme si to na příkladu pana Lukáše, který za své povinné ručení platil až do března 4513 Kč. V březnu mu skončila smlouva a pojišťovna panu Lukášovi navýšila pojistné na 4954 Kč. Pokud by u té stejné firmy setrval, platil by tuto částku.

Pokud by si však v březnu srovnal ceny na cenovém porovnávači Porovnej24.cz a přestoupil k nejlevnější nabídce za cenu 3414 Kč, zdražení by jej vůbec nepostihlo – naopak by ještě ušetřil oproti své původní ceně.


Analytici z Porovnej24.cz upozorňují na skutečnost, že i přes zdražování povinného ručení jsou na trhu výrazné cenové rozdíly. Například i nyní po zdražení můžou české domácnosti díky změně pojišťovny ušetřit 3080 Kč (rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou na trhu v listopadu 2018).

Jaké další změny pojišťovny chystají?

V budoucnu budou pojišťovny rozšiřovat svá segmentační kritéria. Podle čeho nyní budou stanovovat cenu pojistného? S otázkou jsme se obrátili na analytiky portálu Netfinance.cz, který klientům umožňuje vyhledání nižší ceny za povinné ručení.

Zatímco doposud pojišťovny stanovovaly cenu pojistného podle věku, bydliště, nehodové minulosti a technických parametrů vozidla, v budoucnu k nim budou stále častěji přibývat i jiná kritéria. Je to například nájezd kilometrů, množství dopravních přestupků či sledování stylu jízdy z různých telematických jednotek.

Některé pojišťovny už k těmto kritériím přistoupily a osvědčila se jim. Je tedy možné, že se budou v pojišťovnické praxi stále více prosazovat.

(red,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99
ČEZ
475.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
538.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
519
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
718
PHILIP MORRIS ČR A
13320
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
508