Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Koronavirus připravil Severoameričany o mince

Koronavirus připravil Severoameričany o mince

Severoameričané čili občané USA se setkávají s nedostatkem mincí. Podle Washington Post, jak uvedl ve čtvrtek, není to skutečný nedostatek mincí, ale důsledek narušení oběhu.

Ilustrační foto
8. srpna 2020 - 11:08

Mince jsou stále mezi človíčky, odpočívají v pokladnách, v různých kasičkách a automatech na papání a bumbání, a nikdo nemá neodolatelnou touhu je vybrat. Pokles obchodní činnosti zastavil pohyb v ekonomice, a tudíž i pohyb mincí severoamerickou částí zeměkoule, uvádí v sobotní glose publicista František Roček.

Mnoho podniků, které vybíraly peníze ze svých obchodních lapačů mincí, omezilo nebo uzavřelo provoz. Dokonce i někteří z těch prodejců, kteří zůstali otevření světu, se hystericky rozhodli nepřijímat hotovost, aby na ně nepřeskočily korona-breberky.

K tomu přispívá i fakt, že lidé méně utráceli mince – zůstávali doma poněkud více než jindy, nakupovali méně, a více on-line, což také snížilo míru hotovostních transakcí.

Problém, podle americké mincovny, je, že miliony lidí spoléhají na hotovost jako jejich jedinou formu platby a bez mincí se prodejci neobejdou. Takže si je drží, ačkoliv lidé chodí utrácet méně.


Některé banky povzbuzovaly občany, aby donášeli měšce s cinkajícími mincemi, aby dostali mince zpět do oběhu. Jedna wisconsinská banka nabídla 5 dolarů navíc za každých 100 dolarů v mincích na týden.

„Lidé přinesli mince v plechovkách, tašky a sklenice," uvedl Greg Wall ze státní banky. Lidé na mincích sedí už dlouho a konečně měli příležitost něco udělat." Myslel tím, udělat něco jednorázově se ziskem pro svou soukromou kapsu.

Na webu Free Press se objevila i hláška, že jedna osoba přinesla 4000 dolarů v mincích a měla 200 dolarů zisku. Blahopřejeme.

Nedostatek mincí byl natolik významný, že zpráva Federálního rezervního systému v červenci varovala banky, že začne rozdělovat mince jaksi na příděl, aby zvládla nedostatek kulatých cinkátek.

A potom, že v Severoamerice není legrace…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553