Svátek má: Xenie

Byznys

Velikost textu:

Koronavirus začíná nahlodávat důvěru spotřebitelů

Koronavirus začíná nahlodávat důvěru spotřebitelů

Jak ranní německá, tak odpolední evropská spotřebitelská důvěra odhalí, že opětovně se šířící pandemie a zavádění vládních restriktivních opatření začínají mít na spotřebitele negativní dopad a jejich nálada se tak zřejmě zhorší.

Ilustrační foto
22. října 2020 - 09:45

Pravidelné týdenní počty nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA potvrdí, že zlepšujícímu se trendu na americkém trhu práce již pomalu dochází dech, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Zlepšování na americkém trhu práce zpomaluje

Po včerejším naprosto prázdném ekonomickém kalendáři bude dnešní den zajímavější, ale rozhodně ne radostnější. Ranní odhad německé spotřebitelské důvěry GfK za listopad i odpolední říjnové číslo za eurozónu jako celek potvrdí narůstající obavy domácností. Příliš povzbudivých dat nelze čekat ani z USA. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukáže pouze na mírné zlepšení. Dnes ráno čelí trhy zvýšené averzi k riziku, ze které profituje americký dolar jako měna bezpečného přístavu, akciové indexy jsou pod prodejním tlakem, cena ropy spadla pod 40 dolarů za barel. Negativně zapůsobil zpráva vysokého představitele amerických tajných služeb, že se Rusko a Irán snaží ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb. I z tohoto pohledu bude zajímavá dnešní poslední veřejná debata mezi oběma prezidentskými kandidáty. Ta se i tentokráte uskutečni distančně.

Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný. Korunu na jedné straně podporuje silnější euro, proti tomu ale stojí stále se zhoršující epidemická situace, na kterou vláda reaguje neustálým omezováním (nejenom) ekonomické aktivity. Volatilita na koruně tak bude i nadále přetrvávat, pro dnešní den předpokládáme pohyb v pásmu 27,10 – 27,30 CZK/EUR s rizikem testování horní hrany tohoto intervalu.

Zpřísňující se pandemická opatření korunu k silnějším úrovním nepustila

Česká koruna vstoupila do včerejšího dne s vervou, když atakovala nejsilnější hodnoty od počátku minulého týdne. Krátce se dokonce obchodovala za ceny pod hladinou 27,10 CZK/EUR. Ještě během dopoledne ale začala opět ztrácet a po poledni již atakovala 27,25 CZK/EUR. Důvodem je zejména vývoj pandemické situace, a to nejenom u nás. Covid-19 je na vzestupu v celé Evropě. Tlak na oslabování měn tak byl patrný v celém regionu.

Vláda včera rozhodla s platností ode dneška o dalším zpřísnění podmínek v boji s šířením pandemie koronaviru. Do konce nouzového stavu (2. listopadu) se zavírá maloobchod (s výjimkou prodeje potravin, léku apod.) a významná část sektoru služeb se silným apelem na veřejnost, co nejvíce omezit společenský styk a přispět tak k zamezení dalšího šíření nemoci (tj. zredukovat reprodukční číslo R výrazněji pod hodnotu jedna). Průmyslový sektor by měl nadále fungovat bez omezení (tam je limitem síla budoucí poptávky resp. zdravotní situace mezi zaměstnanci).

Včerejší polská data z reálné ekonomiky za září nezklamala a představují i pro obdobné indikátory z tuzemska příslib toho, že třetí čtvrtletí se opravdu vydařilo. Polské stavebnictví neklesalo meziročně dvouciferným tempem, jak se trh obával, a spotřeba domácností projevující se v maloobchodních tržbách zaznamenává dokonce solidní meziroční nárůsty. Nicméně říjnová spotřebitelská důvěra jasně indikuje, že třetí čtvrtletí je již minulostí a koronavirus se do ekonomiky během čtvrtého kvartálu opět nepříjemně zakousne, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
472
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
642.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
578
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
778
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
239
UNIPETROL
382.5
VIG
515