Koruně dál pomáhají spekulace na růst sazeb

byznys

Maloobchodní tržby v USA v dubnu oproti březnu stagnovaly. Čekal se jejich mírný růst. Bez zahrnutí motoristického segmentu tržby klesly o 0,8 %, což bylo pro finanční trhy, které počítaly s jejich růstem o 0,6 %, nepatrné zklamání.

Koruně dál pomáhají spekulace na růst sazeb
Ilustrační foto
16. května 2021 - 09:30

Nicméně po předchozím skokovém nárůstu o 10,7 % s auty a 9,0 % bez aut je faktem, že maloobchod posiluje za podpory předchozího Bidenova fiskálního balíčku. Průmyslová výroba ve stejném měsíci vzrostla meziměsíčně o 0,7 % po předchozím růstu o 2,4 %. Čekalo se nepatrně rychlejší tempo 0,9 %. Zpomalení tempa korespondovalo s předchozím snížením ISM indexu ve výrobním sektoru. Ten je však stále na vysokých úrovních indikujících expanzi, píše pro Prvnizpravy.cz v komentáři Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Zveřejněná data důvěrou trhu v oživení ekonomik významněji nezahýbala. Evropské akciové trhy dnes rostou a v plusu jsou i americké akciové futures. Dolar proti euru dnes maže zisky tohoto týdne, když oslabil na 1,213 USD/EUR.Běžný účet platební bilance ČR vykázal přebytek 11,8 mld. Kč, což bylo jen mírně nad naším odhadem a lehce pod očekáváním trhu. Běžnému účtu platební bilance svědčí vývoj zahraničního obchodu, naopak tíží jej vyšší odliv dividend. Koruna si údajů z platební bilance nevšímá a ve všeobecné euforii a spekulacích na růst úrokových sazeb se drží silnějších úrovní pod 25,50 CZK/EUR.

Spekulacím nahrává i v pátek zveřejněný záznam z minulého zasedání ČNB. Ten sice obsahuje více hypotéz než závěrů, ovšem je zřejmé, že bankovní rada vnímá ústup rizik spojených s pandemií, což je stále klíčová proměnná . Peněžní trh již nyní z většiny počítá s tím, že ČNB zvýší sazby už na zasedání v červnu, což je s ohledem na to, že ještě v březnu se lidé nesměli volně pohybovat, opravdu brzy. Nicméně vývoj ekonomiky je silně pod vlivem protiepidemických opatření, která jsou nyní ukončována rychleji, než se ještě před jedním či dvěma měsíci čekalo.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif