„Obecně vidím problém v tom, že je zájem o primární péči mezi absolventy slabý. Primární péče u nás nemá takový zvuk jako třeba ve Velké Británii. A když už se někdo stane praktickým lékařem, tak většinou buduje celý život svoji ordinaci a musí většinu času věnovat péči o svoje pacienty. Takže ten počet kvalifikovaných lékařů, který je k dispozici, je poměrně malý a rybářů je mnoho,“ říká MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy a dodává: „Když jsem před 10 lety dělala průzkum mezi lékaři, který byl zaměřený na mínění o lidech bez domova a informovanost o bezdomovectví, výsledky nebyly příliš povzbudivé. Věřím ale, že se tyto postoje za tu dobu již změnily k lepšímu, což dokládá i fakt, že mezi studenty medicíny je velký zájem o programy spolku Medici na ulici. To svědčí o tom, že celkově se postoj společnosti vůči bezdomovectví vyvíjí správným směrem.“
Práce praktického lékaře osob bez domova je velmi různorodá a ani jeden den není „běžný“. Práce zahrnuje jednak čas v ordinaci, který už sám o sobě je velmi pestrý – od akutních ošetření přes preventivní prohlídky a předoperační vyšetření, až po hlubší rozhovory o smyslu života vedoucí například k nasměrování na léčbu závislosti. Dále jsou to návštěvy pacientů v jejich přirozeném sociálním prostředí – domovy Přístav, provizorní přístřešky, sociální byty, azylové domy, ale i mnoho práce za počítačem a schůzky, to vše za účelem zlepšení přístupu ke zdravotní péči lidem bez domova.
„Dopředu mě žene fakt, že práce stále není hotová, že lidé bez domova jsou tu stále, stále spí venku a stále mají zdravotní potíže,“ popisuje MUDr. Pekárková.
Armáda spásy je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb v oblasti péče o lidi bez domova. V současné době provozuje ordinaci praktického lékaře pro chudé v Ostravě, má ošetřovny na denních centrech v Praze a v Brně, provozuje 5 domovů Přístav (2 v Ostravě, ve Frýdku-Místku, Šumperku a v Praze), kde se poskytuje ošetřovatelská péče, terénní pracovníci poskytují klientům zdravotní konzultace a první pomoc a v současné chvíli se pracuje na otevření ordinace pro chudé v Praze.
„Ordinace pro chudé určitě ještě nejsou ve všech větších městech, např. chybí v Brně. Větší problém je ale to, že se již existující ordinace potýkají s personálními problémy a jejich financování je nestabilní,“ hodnotí MUDr. Pekárková.
Koncepce zdravotní péče o lidi bez domova zahrnuje péči ambulantní, terénní a respitní. Respitní péče v kontextu pouliční medicíny znamená poskytnutí nízkoprahového ubytování lidem bez domova po dobu nemoci, která zároveň nevyžaduje hospitalizaci, doléčení po operaci, sádra na dolní končetině atd. „Jde o propojení sociální a zdravotní péče. Toto zařízení náš zákon nezná. Když se tuto službu snažíme lidem bez domova poskytovat v rámci nocleháren nebo azylových domů, není to ideální, chybí tam zdravotnický personál,“ dodává závěrem MUDr. Pekárková.
I vy můžete přispět na zdravotní péči pro lidi bez domova, sociálně vyloučené osoby, osamělé seniory či klienty azylových domů: https://www.darujme.cz/projekt/1200359