Svátek má: Libuše|Amálie

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Po několikaměsíčním poklesu se předstihové indikátory z eurozóny v dubnu opět dočkají zlepšení. Rovněž data z konce prvního čtvrtletí v zámoří vyznějí optimisticky, když ukáží, že maloobchodní tržby v březnu opět přidaly.

Ilustrační foto
15. dubna 2019 - 09:42
PMI z eurozóny přinesou optimismus       

Bleskové odhady PMI z eurozóny by po období několik měsíců poklesu měly v dubnu přinést úlevu. Dosavadní údaje byly spíše pesimistické a ukazovaly na slabší růst tamější ekonomiky, než na jaký ukazují dostupná data za první čtvrtletí. PMI ze služeb se dlouhodobě drží v pásmu expanze, postupnou normalizaci čekáme i u jeho protějšku ze zpracovatelského průmyslu, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční bnaky..

Po ne zcela povzbuzujících statistikách ze zámoří o spotřebitelských výdajích během zimy, by se březnové údaje měly zlepšit. Oživení na začátku jara bylo ale pravděpodobně příliš malé a příliš pozdě na to, aby zachránilo statistiku reálných výdajů v prvním čtvrtletí. Avšak může to být první vlaštovka, která signalizuje zlepšení ve druhém čtvrtletí.

Polský průmysl v březnu zvolnil

Polský trh práce zůstal v závěru prvního čtvrtletí stabilní. Podle našeho odhadu zaměstnanost mírně přidala a meziroční růst mezd, který zůstal solidní i v březnu, je výrazně nad dynamikou produktivity. Dynamika průmyslové výroby ale v březnu klesla, jak naznačují předstihové indikátory. Důvodem jsou i kalendářní efekty, kdy se počet pracovních dní meziročně snížil.

 Zaostřeno na dnešek

Důvěra v ekonomiku se v zámoří zlepšuje

Americký předstihový indikátor, který měří důvěru v průmyslu v okolí New Yorku, pravděpodobně za duben poroste. Trh to očekává zejména poté, co březnový pokles signalizoval mnohem větší pesimismus ve zpracovatelském průmyslu než ostatní předstihové indexy. Třeba index ISM z výroby za březen dokonce mírně posílil a podniky zůstaly s výhledem do budoucna poměrně optimistické.

Průmysl v eurozóně si zatím v Q1 vede lépe, než se čekalo

Poté, co k pátečnímu dni na nějakou dobu odpadlo nebezpečí brexitu bez dohody, se euro veze na pozitivní vlně. V pátek si společná evropská měna polepšila o 0,6 % na 1,132 USD/EUR, a byla tak nejsilnější od konce března. Podpořily ji také statistiky průmyslové produkce za únor z eurozóny, které i přes pokles dopadly lépe, než očekával trh. Nahoru byla rovněž revidovaná lednová čísla, což naznačuje, že by to s růstem ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí nemuselo být tak špatné.

Polská inflace zůstává pod cílem centrální banky

První odhad polské spotřebitelské inflace za březen, který bude dnes pravděpodobně potvrzen, ukázal na zrychlení růstu cen o půl procentního bodu. To bylo způsobeno především výrazně vyššími cenami potravin i dopravy. V následujících měsících se spotřebitelská inflace bude pohybovat v pásmu 1,5-1,7 %, tedy značně pod hodnotou, kterou cíluje polská centrální banka. Dnešní údaje budou podle našeho názoru pro trh a Radu pro měnovou politiku neutrální.  

Koruna v pátek příliš nezabodovala

Spolu s eurem se v pátek svezly i regionální měny. Polský zlotý posílil o 0,1 % na 4,279 PLN/EUR, forint na 321,9 HUF/EUR. Jen česká koruna měla tendenci oslabovat. Poté, co ji ve středu vydaná statistika spotřebitelské inflace dostala až pod hladinu 25,60 CZK/EUR. Dnes ráno začíná obchodování na 25,61 CZK/EUR, tedy o 0,1 % silnější než, kde byla minulé pondělí, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5