Svátek má: Štěpánka

Byznys

Velikost textu:

Meziroční zlepšení nálad na trhu

Meziroční zlepšení nálad na trhu

Finanční trh po včerejším impeachmentu sklouzne hlouběji do vánoční nálady. Ta bude letos ve srovnání s loňskem pravděpodobně citelně pozitivnější.

Ilustrační foto
19. prosince 2019 - 09:45

Včera zveřejněná německá podnikatelská nálada potěšila. Od ČNB po včerejším zasedání i nadále v příštím roce změnu sazeb nečekáme, nicméně pravděpodobnost vyšších sazeb bude stále přítomná s tím, jak inflace v nejbližších měsících zůstane vysoko, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Důvěra podniků v okolí Filadelfie se zhorší

Dnes budou zveřejněna data druhořadého charakteru. Trh bude tak více sklouzávat do předvánoční nálady a likvidita na trzích bude klesat. Před rokem se akciové trhy prudce propadaly v hrozbě utahování měnové politik, obchodních válek a brexitu. Rok poté jsou úrokové sazby Fedu naopak níž a nejistoty kolem obchodních válek a brexitu jsou vnímány jako snížené. Zdá se, že letos by tedy trhy mohly doplout do začátku Nového roku na pozitivnější vlně.

Německým podnikům se vrací nálada

Z dat globálního významu včera potěšilo zlepšení Ifo indexu podnikatelské důvěry v Německu za prosinec. Zlepšilo se jak hodnocení současných podmínek, tak výhled na blízkou budoucnost. Zpráva byla potěšující zejména ve světle předchozího nečekaného propadu indexu nákupních manažerů. Index IFO navíc zrcadlí výkon německé ekonomiky lépe než PMI.

Prezident Donald Trump se stal třetím presidentem USA v dějinách, proti kterému Sněmovna reprezentantů schválila impeachment. Hlasování proběhlo výlučně po stranické linii. Senát bude pravděpodobně hlasovat v lednu, ale tam mají převahu Republikáni, kteří pravděpodobně Trumpa podpoří.

Polská průmyslová výroba by dle odhadů analytiků měla za listopad vykázat po dvouměsíčním růstu opět pokles. Slabší údaje v Polsku obecně indikují i horší vývoj pro průmysl v ČR. V Česku nám ovšem navíc na hlubší propad průmyslu v listopadu ukazuje snížení předstihových indikátorů.

ČNB sazby nezměnila a dál signalizuje možnost jejich zvýšení

Regionální měny včera společně mírně oslabovaly. Koruna si opět sáhla na hladinu 25,50 CZK/EUR. Zasedání České národní banky, které proběhlo beze změny sazeb, mělo na korunu jen malý vliv. Mírně se zvýšily korunové úrokové sazby na peněžním trhu. Dva ze sedmi členů bankovní rady opět hlasovali ve prospěch vyšších sazeb. Guvernér uvedl, že debata v radě se posunula blíže zvýšení. S ohledem na to, že v nejbližších měsících bude inflace stále na vyšších úrovních a spíše ještě mírně zrychlí, tak ČNB bude vyššími sazbami dále hrozit. My se i nadále kloníme ke scénáři stabilních úrokových sazeb v příštím roce, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
477.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
474
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
758
PHILIP MORRIS ČR A
13560
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
472.8