Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Na amerických datech se podepíše koronavirus

Na amerických datech se podepíše koronavirus

Pozornost finančních trhů dnes bude směřovat do Spojených států, kde bude zveřejněna várka dat zasažených koronavirem.

Ilustrační foto
15. dubna 2020 - 09:45

Vzhledem k uzavřených obchodům i restauracím tamní maloobchodní tržby za březen zřejmě výrazně propadly. Poklesu nebyla ušetřena ani průmyslová produkce, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Americké maloobchodní tržby propadnou

Na amerických maloobchodních tržbách již bude patrný zub koronaviru. Většina prodejen byla v březnu alespoň na nějakou dobu uzavřena, svou činnost neprovozovaly ani restaurace, s výjimkou rozvozu či roznášky jídla. Prodeje nových motorových vozidel v březnu propadly o 36%. Tržby by alespoň částečně mohly kompenzovat prodeje se základním zbožím a potravinami, kde čekáme nárůst. Celkově však maloobchodní tržby zřejmě meziměsíčně spadly o 6,5 % po únorovém poklesu o 0,5 %.

Americká průmyslová produkce za březen zřejmě poklesla o 2,6 % m/m. I tak je ale náš odhad stále ještě optimističtější než tržní konsenzus. Není pochyb o tom, že průmyslový sektor byl v minulém měsíci koronavirovou pandemií zasažen. Automobilová výroba v březnu již dva týdny stála. Na druhou stranu zde ale byla odvětví jako například těžba, výroba elektřiny či potravin, kde výroba běžela poměrně dobře. Domníváme se proto, že by dopad do průmyslového sektoru zatím nemusel být tak drastický, jako je tomu v oblasti služeb.

Regionální měny v jarní náladě

Regionálním měnám se včera dařilo. Díky poklesu rizikové averze vůči rozvíjejícím se trhům všechny měny v úterý posilovaly. Nejvíce z obchodování vytěžil maďarský forint, který si na své konto připsal 0,8 % a dostal se na úroveň 350,7 HUF/EUR. Příliš pozadu nezůstal ani polský zlotý, který posílil o 0,5 % na 4,535 PLN/EUR. Člen Výboru pro měnové otázky polské centrální banky Grazyna Ancyparowicz v rozhovoru pro časopis PAP sdělil, že banka je připravena snížit sazby do záporu, pokud to bude potřeba. To rozvířilo spekulace o dalším snižování klíčové úrokové sazby, která se v současné době nachází na úrovni 0,5 %. Banka zároveň uvažuje o zahájení nákupu korporátních dluhopisů.

 


Mírně včera posilovala i čeká koruna (o 0,2 %) na 26,83 CZK/EUR. Tu podporuje lepší zahraniční sentiment. Současné zisky si ale podle našeho názoru dlouho neudrží. Z domácích dat byla zveřejněna březnová inflace. Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru v průměru klesly o 0,1 %, když trh čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace tak zpomalila na 3,4 % z únorového tempa 3,7 %. V následujících měsících čeká ale inflaci podle naší prognózy pokles. Na přelomu roku by se již mohla nacházet pod 2% inflačním cílem ČNB.

V deníku E15 dnes vyšel rozhovor s Vojtěchem Bendou. Na dotaz, kam až centrální banka může úrokové sazby snížit a kdy by se tak mělo stát, odpověděl, že technicky může jít ČNB na nulu, velmi nepravděpodobně pak do záporu. Řádné příští zasedání proběhne v květnu, ale vývoj je podle jeho slov poměrně překotný, takže nelze vyloučit ani mimořádné zasedání, ale zatím není rozhodnuto, že by se tak mělo stát.

Navzdory prázdnému kalendáři důvody k posilování včera našla i společná evropská měna a to o 0,4 % na 1,096 USD/EUR. Špatná data, která dnes zřejmě přijdou ze Spojených států, by jí na vzestupném trendu mohla udržet, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508