Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Nabídkový šok drtí český průmysl

Nabídkový šok drtí český průmysl

Ještě sice nemáme v rukou ani březnové výsledky průmyslu, které ukážou, jak na toto největší tuzemské odvětví dopadl nabídkový šok.

Petr Dufek, analytik ČSOB
5. května 2020 - 09:50

Respektive dobrovolné odstávky v autoprůmyslu nebo zamrznutí dodavatelských řetězců, a už je k dispozici soft náhled na dubnový vývoj v podobě indexu nákupních manažerů (PMI), uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle očekávání v podstatě následoval německý index a výrazně propadl z březnových 43,1 na 35,1 bodů, nicméně už na první pohled nevypadá až tak zle jako při světové finanční krizi. Sice indikuje největší propad výroby od začátku jeho sledování v roce 2001 a současně signalizuje i razantní propouštění. A nepřekvapil ani bezprecedentní pokles domácích a exportních zakázek, když se největší průmysl – výroba automobilů – na celý měsíc téměř zcela zastavila.

Za to, že to nedopadlo ještě hůře, může paradoxně prodloužení dodacích lhůt, které v dobrých časech značí nedostatek výrobních kapacit. Nyní sice o přetížení systému objednávkami asi nikdo moc hovořit nemůže, ale na zbrzdění propadu PMI to prozatím stačilo. Ostatně podobně to zafungovalo i v Německu, kde svoji „pozitivní“ roli sehrály i zásoby.

V každém případě v průmyslu dál panovaly obavy z toho, jak se bude vyvíjet poptávka po uvolnění restriktivních opatření, a jak to vypadá, na rychlý návrat k dřívějšímu normálu asi firmy příliš nevěří a začínají propouštět. První na ráně jsou sice agenturní, tedy převážně zahraniční pracovníci, kterých zde byl před startem korona-krize rekordní počet (téměř 645 tisíc), avšak negativní zásah dostane i domácí zaměstnanost. Ostatně už podle předčasně zveřejněných čísel míra nezaměstnanosti v dubnu vyskočila na 3,4 %, zatímco v tomto období obvykle svižně díky sezónním pracím klesá.

A to je vlastně teprve začátek, protože vzhledem k vyčkávání některých firem a výpovědním lhůtám začne trh práce pociťovat plný dopad aktuální recese až od června. Jak silný či drtivý bude, však není možné odpovědně říct už třeba proto, že zatím nelze odhadovat ani sílu poptávkového šoku, ke kterému dojde po „rozvolnění“ dosud platných restrikcí nejenom na domácí straně. Navíc prozatím se ještě úplně nerozjely schválené státní programy na podporu ekonomiky a další se teprve rýsují (viz dotace na nájemné), dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508