Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Navrhované odklady plateb sociálního a zdravotního jdou správným směrem

Navrhované odklady plateb sociálního a zdravotního jdou správným směrem

Odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění jsou přesně tím nástrojem, který v tuto chvíli velká část podniků skutečně potřebuje a ocení je.

Ilustrační foto
28. dubna 2020 - 09:50

Pokud návrh projde, může přinést krátkodobě významnou úlevu, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Z poslední ankety mezi podniky na naší Ranní kávě vyplynulo, že vysoké procento (skoro polovina) bude do měsíce řešit likvidní problémy. A skoro třetina z dotázaných by si jako nástroj pomoci vybrala na prvním místě právě odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění. Pokud by tomu tak bylo, může stát nechat podle našich odhadů v podnikové sféře v následujících třech měsících dodatečných více než 50 miliard korun, a to za relativně příznivý úrok 4 %.

To není špatné, když vezmeme v potaz dosavadní velice pomalý rozjezd alternativních likviditních záplat v programech COVID I a COVID II. Odklady jsou rychlým, transparentním nástrojem, který navíc souběžně s pomocí podnikům podporuje také zaměstnanost.

Na druhou stranu je otázkou, zda to pro řadu odvětví bude stačit. Z mezinárodního srovnání zatím vyplývá, že Česko zejména při porovnání se sousedním Německem zaostává v přímé finanční pomoci. Tu zatím stát realizuje primárně skrze podporu zaměstnanosti - kurzarbeit. Pro řadu podniků je ale podle všeho taková pomoc v tuto chvíli relativně pomalá anebo na ní z řady důvodů nedosáhne.

I proto by v naší anketě také více než 40 % podniků na prvním místě uvítalo novou formu plošněji zaměřeného kurzarbeitu (například takového, který není spojen s podmínkou překážek v práci), dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5