Svátek má: Alena

Byznys

Velikost textu:

Německá investiční nálada roste

Německá investiční nálada roste

Nálada německých analytiků měřená ZEW indexem by měla ukázat zlepšení v souvislosti s nárůstem optimismu na finančním trhu.

Ilustrační foto
12. listopadu 2019 - 09:45

Nejmenované zdroje uvedly, že by USA měly odložit rozhodnutí o clech na automobily o šest měsíců, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Německým analytikům se zřejmě zlepšila nálada

Od ZEW indexu důvěry analytiků v Německu za listopad se čeká zlepšení. Důvodem je nárůst optimismu za poslední měsíc související s odkladem brexitu a také vyššími šancemi na dohodu v obchodních válkách. Optimismus se odrazil i v nárůstu akciových trhů za minulý měsíc a snižujících se pravděpodobnostech výskytu recese. Počítáme tak s výrazným zlepšením nálady německých analytiků. Na druhou stranu ZEW index není až tak silným předpovídatelem budoucího vývoje.

USA by mohly odložit cla na automobily

Server Politico uvedl, že dle nejmenovaného zdroje z Bílého domu dojde k odkladu zavedení dovozních cel na evropské automobily a jejích součásti. Tento týden vyprší lhůta, do kdy je třeba opět rozhodnout. Zpráva hovoří o odkladu o šest měsíců. Nicméně prozatím vývoj diskuzí, kde svou roli sehrává i ochota automobilek investovat v USA, dává naději, že k zavedení cel nebude ochota. To by pochopitelně byla dobrá zpráva pro evropské producenty automobilů včetně ČR. Současně zůstává tato možnost důležitým rizikem.

Šéf britské Strany pro brexit Nigel Farage v pondělí oznámil, že v prosinci v předčasných volbách nebude jeho strana kandidovat v obvodech, které v předchozím hlasování získali konzervativci vedení nyní premiérem Borisem Johnsonem. Pro Konzervativce je to dobrá zpráva. Libra reagovala posílením proti euru o 0,5 %.

Klid ve střední Evropě

Středoevropský kalendář dnes mnoho nenabízí a regionální měny tak budou sledovat globální vývoj. Naděje na odklad zavedení cel jsou dobrou zprávou pro korunu, ale ta se bez větších změn drží blízko úrovně 25,50 CZK/EUR. Pro zájemce o polský trh může být zajímavé zveřejnění Zprávy o inflaci polské centrální banky. Nicméně ta drží hlavní úrokovou sazbu od roku 2015 beze změny na úrovni 1,50 % a v nejbližších letech se její změna nečeká.

Inflace v ČR nezpomaluje

Na zveřejnění vývoje inflace včera koruna neměla důvod reagovat. Meziroční míra inflace setrvala v říjnu na 2,7 %.

Člen ČNB Tomáš Holub včera uvedl, že centrální banka zvažuje růst podílu investic devizových rezerv z aktuálních 10 % na 20 %, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.8
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
555.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
553
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13380
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
521