Svátek má: Alena

Byznys

Velikost textu:

Německá spotřebitelská důvěra stále své dno nenachází

Německá spotřebitelská důvěra stále své dno nenachází

GfK spotřebitelská důvěra pro prosinec potvrdí, že nálada německých spotřebitelů stále své dno nenašla.

Ilustrační foto
26. listopadu 2019 - 09:45

To ta americká je na tom výrazně lépe (i když odhady SG jsou pro listopad podkonsensuální), což se odráží i na silnějších dovozech. Říjnový zahraniční obchod USA tak zřejmě vykáže oproti září prohloubení deficitu, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Vyšší dovozy elektroniky zatíží bilanci zahr. obchodu USA

Deficit amerického zahraničního obchodu se v říjnu zřejmě prohloubil, když očekáváme zotavení dovozů elektroniky a kapitálového IT vybavení po velmi slabém září. Z širší perspektivy se americká zahraničněobchodní bilance stabilizovala a říjnové číslo na tom nic nezmění.

Úspěšné dolarové tažení na počátku týdne

Včerejší den byl ve znamení posilování dolaru na všech frontách, když profitoval z optimismu ohledně probíhajících jednání nad obchodní smlouvou mezi USA a Čínou. Čínská strana se včera vyjádřila ve smyslu, že zapracuje v oblasti porušování práv duševního vlastnictví. Vůči euru ale byly dolarové zisky umírněné. IFO index naznačil, že by německý průmysl mohl mít to nejhorší za sebou. V průběhu americké seance pak na dolarové straně zavážilo zklamání, které přinesl index ekonomické aktivity z oblasti Chicaga.

Úvěrová aktivita podporuje růst polské ekonomiky

I když polská peněžní zásoba mírně zpomaluje tempo svého meziročního růstu, její dynamika zůstává vysoká a potvrzuje, že se tamní ekonomika nadále nachází ve své růstové fázi.

Pokles tuzemské spotřebitelské důvěry korunou neotřásl

Česká koruna zahájila nový týden posílením na čerstvé pětiměsíční maximum, když kurz vůči euru spadl k 25,45 CZK/EUR. I přes mírnou korekci v dalším průběhu obchodování se ale kurz držel těsně pod hladinou 25,50 CZK/EUR. Koruně neublížila ani horší statistika listopadového konjunkturálního průzkumu. Zklamání přinesla zejména spotřebitelská důvěra, která spadla na nejnižší hodnotu za posledních pět let; nejnižší od roku 2014 je i nálada podnikatelů. Bez tržní reakce se obešlo i vyjádření guvernéra ČNB. J. Rusnok očekává na prosincovém zasedání podobnou debatu jako na počátku v listopadu, tj. o tom, zda úrokové sazby zvýšit či ponechat nezměněné. On sám preferuje stabilní sazby, pokud se v ekonomice nic zásadního nepřihodí, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.8
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
555.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
553
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13380
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
521