Německý Ifo index zpět nad dlouhodobým průměrem

byznys

Dnešní den bude ve znamení povzbudivých ekonomických indikátorů.

Německý Ifo index zpět nad dlouhodobým průměrem
Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
25. května 2021 - 09:30

Zpřesněná data popisující výkonnost německé ekonomiky v prvním čtvrtletí odhalí, co stálo za ekonomickým poklesem – nepřekvapí, že kvůli covidovým omezením to byly zejména slabá spotřeba domácností a privátní investice. Květnový Ifo index ale jednoznačně potvrdí, že hospodářská situace prvního kvartálu je minulost. Aktuální rozvolnění německému hospodářství pomůže. Inflační tlaky i robustní výkonnost maďarské ekonomiky budou znamenat, že již na červnovém zasedání půjdou tamní sazby nahoru. Dnešní jednání centrálních bankéřů v tom trhy utvrdí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Maďaři trh připraví na červnové zvýšení sazeb

Německá ekonomika doplatila během prvních třech měsíců roku na nepříznivou epidemickou situaci a restriktivní opatření, která se podepsala na mezičtvrtletním poklesu o 1,7 %, jak již ukázal předběžný odhad. Dnešní zpřesnění na tom nic nezmění, pouze odhalí slabost domácí poptávky – významný propad spotřeby domácností (-5,2 % q/q) a pokles investic (-1,8 % q/q). Pozitivní příspěvek naopak předpokládáme od vládní spotřeby a čistého exportu. Situace za Q2 21 již bude úplně jiná díky rozvolnění protipandemických opatření, což by měl odhalit i dnes zveřejňovaný květnový Ifo index podnikatelské důvěry. Znovuotevření zejména sektoru služeb se podepsalo na návratu indexu nad dlouhodobou úroveň a zároveň nejvyšší hodnotu od jara 2019.

Americká spotřebitelská důvěra za květen mírně zkoriguje dubnovou extrémně vysokou hodnotu. Respondenti již v dubnu velmi pozitivně reagovali na rozvolňování a rychle probíhající vakcinaci. Květnové číslo ale nic nezmění na příběhu, že hlavní roli v růstu americké ekonomiky opětovně přebrala spotřeba domácností. A zlepšující se finanční situace tamních domácností a zvyšující se důvěra se samozřejmě projeví i ve vyšší aktivitě na nemovitostním trhu, jak potvrdí data o prodejích nových domů za duben.Celkově by dnešní ekonomický kalendář měl podpořit náladu investorů a jejich apetit. Již asijská seance se nesla v optimistickém tónu. Američtí centrální bankéři včera zopakovali, že současný inflační vzestup bude pouze dočasný. Z globálního optimismu by na devizovém trhu mělo dále profitovat euro, které by tak opět mohlo atakovat letošní nejsilnější úrovně proti dolaru. Zároveň to je prostředí, které bude i nadále svědčit středoevropským měnám.

V Maďarsku dnes zasedne k jednacímu stolu tamní centrální banka. Úrokové sazby zůstanou zatím beze změny, v červnu však již předpokládáme zpřísnění měnové politiky, což již avizovali i samotní centrální bankéři, minulý týden například viceguvernér B. Virag. Důvodem jsou jak silné inflační tlaky, tak i překvapivě robustní výkonnost maďarské ekonomiky v prvních měsících roku.

Koruna na úvod týdne krátce pod 25,40 CZK/EUR

Vstup do nového týdne byl ve znamení klidnějšího obchodování na globálních i lokálních finančních trzích, sentiment spíše nahrával rizikovějším aktivům. Po páteční korekci se tak včera opět výše tlačilo euro vůči dolaru, své silné úrovně se snažily posouvat i středoevropské měny. Koruna se dokonce krátce dostala pod 25,40 CZK/EUR. Naše měna tak atakuje nejsilnější úrovně od počátku pandemie. Včera ji povzbudily i silné statistiky vývoje důvěry v ekonomiku. Podnikatelé i spotřebitelé v květnovém konjunkturálním průzkumu ocenili výrazně lepší pandemickou situaci a pokrok ve vakcinaci, což vládě umožňuje poměrně rychle rozvolňovat a ekonomický život se tak pomalu začíná vracet i do těch nejpostiženějších odvětví a sektorů.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif