Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Německý průmysl si lehce polepší

Německý průmysl si lehce polepší

Německý průmysl si podle našich odhadů v říjnu mírně polepšil, meziročně však zůstává produkce nižší.

Ilustrační foto
6. prosince 2019 - 09:45

Americký trh práce se zotavuje z negativního dopadu stávek v automobilovém průmyslu a vrací se k předchozímu tempu růstu nových pracovních míst. Tuzemské maloobchodní tržby pravděpodobně v říjnu zpomalily, ale stále si udržují solidní tempo růstu, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Americký trh práce se vrací k předchozímu růstu  

Průmyslová produkce v Německu podle našich odhadů v říjnu mírně vzrostla oproti předchozímu měsíci, ale meziročně je stále nižší. Stejně jako v září očekáváme zlepšení v energetickém sektoru a nově by měl růst i zbytek průmyslu. Předstihové ukazatele již potvrdily zlepšení nálady průmyslníků díky odkladu brexitu a možných cel ze strany USA. Zároveň stav zásob již dosáhl svého dna a nové naskladnění si vyžádá i vyšší produkci.

Po slabších přechozích měsících na americkém trhu práce očekáváme v listopadu výrazný nárůst nových pracovních míst. Ten by měl vykompenzovat předchozí efekt stávek v automobilovém sektoru. V solidním růstu by měla pokračovat i průměrná mzda, zatímco míra nezaměstnanosti bude i nadále stagnovat na již tak rekordně nízkých úrovních.

Eurozóna přešlapuje na místě

Německé tovární objednávky v říjnu opět poklesly ve srovnání s předchozím rokem i měsícem. Výsledek tak výrazně zklamal tržní očekávání a potvrzuje, že německý průmysl má před sebou ještě dlouhou cestu, než se plně zotaví. Na druhou stranu včerejší finální odhad růstu eurozóny potvrdil solidní meziroční tempo jen mírně pod potenciálem ekonomiky. Pro celý tento rok pak očekáváme, že eurozóny poroste tempem 1,2 % a v roce příštím zpomalí na 0,9 %. Samotná německá ekonomika dosáhne přibližně pouze na poloviční tempo růstu.

Maloobchodní tržby v říjnu zpomalily

Situace českých domácností zůstává stále příznivá. To podporuje další růst maloobchodních tržeb, i když přece jen pomalejším tempem s tím, jak se množí zprávy o zpomalování ekonomiky. Registrace aut ukazují na říjen nárůst, nicméně prodej aut rostl již v září, kdy registrace ukazovaly pokles. Říjnový signál nárůstu prodejů automobilů proto nepřeceňujeme. Letošní říjen má oproti loňsku nevýhodu chybějícího pracovního dne, což bude výsledek srážet. Bez prodeje aut čekáme meziroční růst maloobchodních tržeb o 3,5 % a se zahrnutím prodeje aut 2,8 %.

Region i nadále zůstává v klidu

Ani včerejší obchodování nedonutilo regionální měny k výraznějšímu pohybu. Koruna posílila o 0,1 % a opět se vrátila tam, kde začínala předchozí den, tj. na úroveň 25,52 CZK/EUR. O 0,2 % si opět polepšil i maďarský forint, který se tak posunul na 330,7 za euro. Polský zlotý včera víceméně stagnoval. Samotné euro si přitom navzdory negativním číslům z německé ekonomiky přilepšilo o necelé 0,2 % a vůči dolaru se opět přibližuje k nejsilnějším hodnotám od začátku října.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok s deficitem 40 mld. Kč, tedy stejným jako pro tento rok. Z našeho pohledu je pro příští rozpočet nejzásadnější změnou zvýšení spotřební daně z tabáku. Podle odhadů ministerstva by tato změna měla přinést necelých osm miliard. Tento dodatečný příjem však vychází podle nás z nerealistické prognózy nárůstu spotřeby tabáku. Přitom v posledních letech pozorujeme spíše opačný trend. Podle našich odhadů tak dosáhne dodatečný příjem pouze kolem 5 mld. CZK, pokud zanedbáme možný efekt předzásobení, který by výběr v prvním roce od zvýšení ještě snížil, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553