Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Německý ZEW očekávání investorů na dvouletém maximu

Německý ZEW očekávání investorů na dvouletém maximu

Po včerejším svátečním dni v USA se dnes hráči vrátí na trh. Rozjezd ekonomického kalendáře ale bude slabší.

Ilustrační foto
21. ledna 2020 - 09:45

Z eurozóny resp. z Německa se dočkáme pouze lednového ZEW indexu. Středoevropský region pak přinese polská data z trhu práce a stavebního sektoru za prosinec, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

ZEW ukáže na další zlepšení nálady finančních investorů

Dnešní ekonomický kalendář nabídne z pohledu eura povzbudivé číslo – německý lednový ZEW index. Očekáváme další zlepšení hodnocení očekávané situace na straně finančních investorů. Zlepšování nálady je patrné již od srpna loňského roku, kdy bylo dosaženo lokálního dna. Dnešní číslo by mělo být nejlepší za poslední dva roky. Důvodem jsou zejména rostoucí akciové trhy indikující víru v zesílení ekonomické aktivity v dalších měsících. Samozřejmě, že pomohlo i otupení rizik tvrdého brexitu a eskalace obvodních válek.

U našich severních sousedů dnes budou publikována prosincová data z trhu práce (průměrné mzdy a zaměstnanost). Těžko očekávat, že by mohla na temní trh vnést nějaký rozruch, natož aby ovlivnila obchodování s českou korunou. Tady si investoři rádi přečtou rozhovor člena bankovní rady T. Holuba pro Hospodářské noviny. Ten vidí rizika pro ponechání sazeb nezměněných a jejich zvýšení jako vyrovnaná. Podle nás se tuzemské sazby zvyšovat nebudou. Z technického pohledu bude posílení koruny nadále bránit oblast podpory 25,00/05. Jako současnou hladinu odporu vidíme 25,20 CZK/EUR.


Koruna drží silné úrovně, dolar si včera polepšil

Úvodní den tohoto týdne byla na finančních trzích ve znamení svátečního obchodování; americké trhy byly kvůli svátku M. L. Kinga zavřené. Aktivita na globálním trhu byla minimální, ekonomický kalendář byl v podstatě prázdný. Určité napětí v souvislosti s Libyí se projevilo v  tendenci amerického dolaru profitovat ze své pozice bezpečné měny.  Vůči euru tak lehce posiloval z ranních kotací u 1,110 směrem pod 1,108 USD/EUR.

Koruna za klidné seance během včerejšího dne posilovala a opětovně se pokoušela otestovat hladinu 25,10 CZK/EUR. První ranní kotace se přitom nacházely ještě nad 25,15 CZK/EUR. Připsala si tak zhruba třetinu procenta. Ještě úspěšnější byl ale včera maďarský forint, který posílil o více než půl procenta. Naopak polský zlotý měl spíše tendenci lehce ztrácet, doplnil Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508