Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Obnovení jednání mezi USA a Čínou

Obnovení jednání mezi USA a Čínou

Nejvíce pozornosti bude tento týden upřeno na obnovená obchodní jednání mezi USA a Čínou. Výsledek jednání je ovšem krajně nejistý.

Ilustrační foto
7. října 2019 - 09:45

Rychlejší výsledek jádrové inflace v USA nesníží spekulace na budoucí snižování úrokových sazeb Fedu. V Evropě bude trh sledovat, jak pokračuje slábnutí německého průmyslu. Měsíční údaje z ČR nám ukáží slabší průmysl, silné maloobchodní tržby a mírně nižší inflaci díky cenám potravin, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.
.
Jádrová inflace v USA mírně zrychlí

V centru pozornosti tento týden bude obnovení jednání mezi USA a Čínou.  Zpráva o tom, že čínský vicepremiér Liu He navštíví Washington, vzbuzovala v minulých dnech jisté naděje finančního trhu na hmatatelný posun. Výsledek jednání je ale velmi nejistý. Z vyspělých ekonomik bude tento týden dále sledován záznam z minulého zasedání Fedu a také ECB, kde Draghi čelil významnému odporu při prosazování spuštění dalšího kvantitativního uvolňování a vývoj inflace v USA. V Evropě pak hlavní pozornost získají údaje o vývoji německého průmyslu.

Inflace v ČR má šanci zpomalit díky cenám potravin

Tento týden bude v ČR zveřejněna řada dat. Nejsledovanější bude inflace za září na konci týdne, od které čekáme malé zpomalení díky cenám potravin. Průmysl by měl po růstu za červenec naopak v srpnu vykázat pokles. Maloobchod má šanci na další slušný výsledek. Nicméně údaje v letních měsících jsou značně ovlivněny dovolenými a o překvapení oběma směry nemusí být nouze. Ve zbývajících zemích regionu bude stát za pozornost výsledek inflace a průmyslu v Maďarsku a sledovaný bude také záznam z minulého zasedání maďarské centrální banky.

Zaostřeno na dnešek

Investorská důvěra v eurozóně klesá

Sentix index důvěry investorů v eurozóně pravděpodobně vykáže pokles. Finanční trh nicméně spíše bude vstřebávat dnes ráno zveřejněný výsledek německých průmyslových objednávek za srpen. Ty klesly meziměsíčně o 0,6 % a jejich meziroční propad se prohloubil na -6,7 %. Jedná se o další signál pokračující slabosti německého průmyslu.

Trh práce v USA mírně nad očekávání

Data z amerického trhu práce vykázala za září růst počtu pracovních míst v USA o 136 tisíc. To bylo sice nepatrně pod odhady, ovšem předchozí měsíc byl výrazně revidován vzhůru a míra nezaměstnanosti klesla až na 3,5 %, když se čekala stabilita na 3,7 %. Zklamala naopak meziměsíční stagnace průměrných hodinových výdělků, když se čekal nárůst o 0,2 %. S ohledem na následný mírný nárůst dolarových úrokových sazeb a posílení dolaru o cca 0,15 % lze říci, že jde o malé pozitivní překvapení.

Průmysl ČR po růstu v červenci v srpnu klesl

Průmyslová výroba poté, co v červenci rostla nad odhady trhu, pravděpodobně v srpnu vykáže výraznější pokles s tím, jak se čerpání dovolených posunulo na druhou půlku prázdnin. Vývoj průmyslu je v létě výrazně zkreslen dovolenými.

Zvýšený rating ČR
 
Agentura Moody`s o víkendu zvýšila rating ČR na Aa3 z předchozího ratingu A1. Výhled byl snížen na stabilní z předchozího výhledu pozitivní. Zveřejnění záznamu z minulého jednání ČNB nebylo bez zajímavosti, ale na kurz koruny nemělo prakticky žádný vliv. Blíže viz Komentář KB zde http://bit.ly/2Magnbm. Ostatní středoevropské měny zakončily týden bez významného pohybu. Maďarský forint nepatrně vůči euru oslabil a polský zlotý naopak lehce posílil, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553