Svátek má: Brigita

Byznys

Velikost textu:

Ode dneška v tuzemsku nastupují výraznější restriktivní opatření

Ode dneška v tuzemsku nastupují výraznější restriktivní opatření

Včerejším oznámením vlády platí ode dneška, respektive od pondělí další restriktivní opatření s cílem omezit šíření pandemie koronaviru.

Ilustrační foto
9. října 2020 - 09:45

Česko se drží na špici žebříčku s nejhorší epidemickou situací. Lokální ekonomický kalendář je prázdný a ani ten světový toho pro závěr týdne mnoho nenabízí. Z Evropy se pozornost zaměří na francouzskou průmyslovou výrobu za srpen, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Francouzský průmysl tři měsíce v řadě roste

Francouzská průmyslová produkce zaznamenala podle našeho odhadu na srpen třetí měsíc v řadě meziměsíční vzestup, a to o 1,7 %. I tak se ale objem výstupu bude z meziročního pohledu pohybovat hluboko pod úrovní loňského srpna (o 5,7 %). Navíc připomeňme, že obdobná statistika z Německa (a koneckonců i Česka) za daný měsíc zklamala. Nicméně sentiment na trzích je dnes ráno lehce optimistický, akciové trhy v Asii končí v zeleném a i futures na evropské a americké indexy se nacházejí v plusu, euro je oproti včerejšímu závěru výše.

Koruna bude i dnes ve vleku epidemické situace. Vláda nechce kompletní zavření ekonomiky, přesto ekonomické dopady včerejšího vládního rozhodnutí budou zřejmé - některé sektory ekonomiky jsou opět téměř celé vypnuty (kultura, sport, turismus) či značně omezeny ať přímo nebo nepřímo obavami lidí (restaurace). Své relativně slabé úrovně tak bude koruna zřejmě držet i nadále.

Zavedení dalších restriktivních opatření dopadlo na korunu

Na devizových trzích po většinu včerejška panoval relativní klid, a to jak z globálního tak lokálního pohledu. Euro vůči dolaru pouze mírně oslabilo, když ranní německá čísla ukázala na výrazně nižší zářijový přebytek srpnového zahraničního obchodu. Nutno ale podotknout, že překvapila dynamika na vývozní i dovozní straně a za nižším přebytkem stál zejména silný nárůst importů. Na světových akciových trzích panoval spíše optimismus pramenící z víry, že američtí zákonodárci se nakonec na nějakém stimulačním programu pro ekonomiku dohodnou. Během dnešní asijské seance euro své včerejší ztráty vymazalo a dnešní evropské obchodování začíná tam, kde včera.

Zatímco klid byl po většinu včerejšího dne i na koruně, jejíž kurz osciloval kolem 27,10 CZK/EUR, tržní úrokové sazby, zejména na delším konci výnosové křivky, byly pod tlakem. Tíží je zejména rychle se zhoršující epidemická situace. Investoři tak během včerejška s napětím čekali na tiskovou konferenci po skončení vlády. V závěru obchodní seance skutečně ministr zdravotnictví oznámil řadu nových restriktivních opatření s platností ode dneška, respektive od pondělka. Koruna reagovala oslabením ke 27,20 CZK/EUR.

Bez odezvy trhu se obešlo včerejší ranní zveřejnění tuzemských maloobchodních tržeb za srpen. I když data skončila pod tržními očekáváními, nás nezklamala a potvrdila, že domácí spotřebitelská poptávka se zatím drží. Statistika ale ve světle v současné době narůstáních vládních restriktivních opatření v boji proti šíření koronaviru opět začíná připomínat spíše včerejší noviny. Ztrácí tedy relevanci pro tvorbu očekávání na nadcházející období, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
492.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
489.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
790
PHILIP MORRIS ČR A
13540
O2 C.R.
221
UNIPETROL
382.5
VIG
509