Ode dneška za plyn platby pouze v rublech a nebo je to jinak?

byznys

Ode dneška hodlá Rusko prodávat plyn do Evropy novým způsobem , nebo – pokud schéma nebude fungovat – hrozí, že dodávky úplně zastaví.

Ode dneška za plyn platby pouze v rublech a nebo je to jinak?
Ilustrační foto
1. dubna 2022 - 04:22

Vladimir Putin podepsal 31. března dekret „O zvláštním postupu pro plnění závazků zahraničních odběratelů vůči ruským dodavatelům zemního plynu“, který stanoví, že platby za plyn s „nepřátelskými zeměmi“ (tento seznam zahrnuje státy EU) budou prováděny v rublech.

Již jsme psali o záměrech Ruska převést platby za plyn v rublech a o tom, že G7, Evropská unie a mnoho států samostatně tuto formu platby odmítly s tím, že porušuje stávající smlouvy.

Model konečné platby však nebyl tak jednoznačný. V Rusku se tomu říká „hezké schéma“, které umožní profitovat z prodeje plynu do Evropy v rublech bez porušení sankcí.

Pokud „nepřátelské země“ nebudou souhlasit s novými podmínkami, pak „stávající smlouvy budou zastaveny,“ pohrozil Putin.

Připomeňme, že „zkouška“ odříznutí Evropy od plynu již probíhá. Čerpání plynu přes plynovod Jamal-Evropa kleslo 29. března na nulu . V samotné Evropě mezi průmyslníky narůstají alarmující nálady. V Německu například byznys oznámil možné odstavení celých průmyslových odvětví. A dnes cena plynu na evropských burzách raketově vzrostla.

„Elegantní schéma“ za miliardy plynu

Dekret, který Putin podepsal 31. března, říká, že oprávněnou bankou pro platby za plyn se stala Gazprombank (nepodléhala sankcím).

Kupujícím ruského plynu se nabízí následující schéma: Převedou měnu (dolary nebo eura) na speciální zúčtovací účty u Gazprombank, která zrealizuje převod na rubly na moskevské burze.

„V Rusku navrhli jakýsi hybridní model s vytvořením speciálních účtů K v Gazprombank, na které zahraniční kupci převedou eura nebo dolary a banka je sama převede na rubly, ale bez připsání protistran a pro další transakce. bez platebního příkazu klienta – „Gazprom“ za dodané objemy plynu. V Rusku tak mohou vytvořit tzv. dvousmyčkový systém rublu – offshore a onshore. První sazba bude asi 90 rublů za dolar, to znamená, že bude možné částečně posílit ruskou měnu. Takové schéma je také výhodné, protože umožňuje soustředit příjmy z prodeje plynu (s největší pravděpodobností bude brzy ropa a další exportní zboží, řekněme obilí přes něj povoleno) v jedné finanční instituci, odkud pak budou tyto prostředky snadněji  "privatizovat „ruským elitám“, říká ekonom Alexej Kušč.

Podle Andreje Ševčišina, vedoucího analytického oddělení Forex Club, nové schéma plynu vyřeší několik problémů najednou. Nejprve odstraní z řetězce plateb za plyn evropské banky, které tam jsou a teoreticky mohou kdykoli zmrazit prostředky určené pro Gazprom. Gazprombank bude zároveň moci vydělávat na provizích a spreadech, protože bude nakupovat cizí měnu a prodávat rubl. Za druhé, „nové schéma Rusku umožní neporušovat stávající smlouvy s evropskými kupci, protože se pro ně nic nezmění: stejně jako nakupovali plyn za dolary a eura, budou nakupovat i nadále,“ říká Ševčišin.

Aleksej Belogorjev, zástupce ředitele Institutu energetiky a financí, vysvětlil ruskému vydání InfoTEK, že Putinův dekret se mění.

Platby za plyn podle něj nyní vypadají takto: Kupující posílá eura nebo dolary (v závislosti na podmínkách smlouvy) ze svého účtu v zahraniční bance na cizoměnový účet Gazprom Export (pravděpodobně většina těchto účtů je otevřena s Gazprombank). Poté je "Gazprom Export" povinen, ale na základě nových požadavků centrální banky, prodat 80% přijatých devizových příjmů (za účelem udržení směnného kurzu rublu).

Co se stane nyní: Kupující převede eura nebo dolary ze svého zahraničního účtu na svůj vlastní účet v cizí měně, který bude muset násilně otevřít u Gazprombank. Banka samostatně prodává 100% finančních prostředků přijatých na moskevské burze a převádí přijaté rubly na druhý, již rublový, účet kupujícího. A z tohoto účtu již probíhá platba společnosti Gazprom Export.

Jak se nové schéma zásadně liší od toho starého? Za prvé, finanční role Gazprombanky, která získává monopolní práva na platby za plyn, prudce roste. Za druhé, stát zavazuje Gazprom Export k repatriaci nikoli 80 %, ale všech 100% devizových příjmů pocházejících z „nepřátelských“ zemí. Ten je dalším, i když sotva silným faktorem při posilování rublu.

„Skutečně, jediným bodem všech těchto "ladných" pohybů se zdá být stažení Gazprombank z dopadu možných budoucích sankcí. I když, přísně vzato, zatím jsme neviděli veřejný důkaz, že by takové sankce byly plánovány (právě kvůli klíčové roli banky v platbách za plyn). Z hlediska mezinárodního obchodu se nic nemění. Rubl se nestane obchodní měnou, nebude po něm dodatečná poptávka ze zahraničí. Pouze pravidla pro přepočet eur a dolarů v rámci Ruska se změní,“ cituje InfoTEK Belogorjevův názor.Plynové scénáře

Hlavní neznámou je, zda bude Evropa platit za plyn podle nového schématu, a pokud ne, zda Rusko zablokuje potrubí.

Podle Belogorjeva „pro západní země bude i taková extrémně ‚měkká‘ možnost určitým ústupkem Rusku, protože ve skutečnosti musí poskytnout dlouhodobé záruky, že neuvalí sankce na třetí největší ruskou komerční banku.“ To znamená, že podle jeho názoru se rizika přerušení dodávek plynu do Evropy stále nestávají „nulovými“.

„Navíc protistrany Gazpromu Export jednoduše nemusí mít čas přizpůsobit se novému schématu. Pravděpodobně proto vyhláška počítá s možností dočasně nebo dokonce trvalých výjimek z tohoto schématu," píše InfoTEK.

Podle Gennady Rjabceva, vedoucího speciálních projektů v STC "Psyche", je možných několik scénářů dalšího vývoje událostí.

Za prvé, evropské protistrany Gazpromu zváží, že navrhovaná platební varianta stále porušuje stávající smlouvy, a podají žalobu u Stockholmské arbitráže. V době jejich zvažování (a proces může trvat poměrně dlouho) by se dodávky plynu měly teoreticky řídit stávajícím schématem. Není ale jisté, že s tím bude Rusko souhlasit.

Zároveň má Gazprom také možnost obrátit se na soud.

„Podmínky stávajících smluv nejsou porušeny, protože je možné platit v eurech a rublech. A ve smlouvách není žádný zákaz požadavku na otevření účtu v určité bance. Tedy pokud evropští kupující nyní odmítnou platit , pak to lze považovat za porušení smluv již z jejich strany,“ říká Jurij Korolčuk, analytik Institutu pro strategická studia.

Nemusí být přitom pravda, že tentokrát bude postavení Evropy jednolité.

„Plyn nenakupují země, ale jednotlivé společnosti. Je jasné, že existuje politický postoj. Navrhované schéma ale formálně ponechává možnost platby v eurech a dolarech, takže se určitě najdou společnosti, které budou souhlasit s platbou,“ říká Rjabcev.

Juriji Korolčuk, analytik z Institutu pro strategická studia, sdílí stejný názor. „Budou tací, kteří odmítnou, ti, kteří zakázky na čas prostě 'zmrazí'. Ale budou jiní, které jejich objemy zajímají," věří Korolčuk.

Druhá možnost: Rusko vypne potrubí „refusikům“ nebo, pokud je stále konsolidovaná pozice Evropy neplatit, celé EU nebo řadě zemí.

„Pak nastanou problémy pro ty země a spotřebitele, kteří zůstanou bez plynu. Některé země už mají vypracované scénáře, jak na takové hrozby reagovat, ale je jasné, že to bude těžké. Ale samotnému Rusku to zasadí velkou ránu." , protože jde asi  o 12 miliard metrů krychlových za průměrnou cenu 400 dolarů za tisíc metrů krychlových,“ poznamenává Rjabtsev.

Podle něj však „Rusko i Evropa mohou přežít pár měsíců 'blokády'."

„Určitě se bude jednat o energetickou nouzi v Evropě s omezením spotřebitelů. Evropa má čas do poloviny června, kdy je potřeba začít aktivně čerpat plyn do zásobníků na novou topnou sezónu. Tuto dobu lze využít k nabídkám. Ale ne podle kalkulačního schématu, ale v první řadě obrat v objemech a cenách - každá strana se bude snažit do budoucna vylepšit své pozice. Ale je jasné, že v době přerušení dodávek plynu do Evropy ceny na burze mohou stoupat,“ shrnul Korolčuk.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif