Odpojení od SWIFTu způsobí Rusku problém, ale nakonec zisk

byznys

Západní finanční instituty ztrácejí po uvalení sankcí na Rusko důvěryhodnost pro východní klienty.

Odpojení od SWIFTu způsobí Rusku problém, ale nakonec zisk
Ilustrační foto
8. března 2022 - 03:20

„SWIFT je finanční jaderná zbraň,“ řekl francouzský ministr financí Le Maire po schůzce ministrů financí EU 25. února, den poté, co ruské jednotky začaly překračovat ukrajinské hranice. „Faktem zůstává, že když máte v rukou jadernou zbraň, přemýšlíte, než ji použijete. Některé členské země vyjádřily výhrady, bereme to v úvahu . Nebráníme se použít všechny potřebné zbraně bez výjimky proti Rusku Vladimira Putina."

Není pochyb o tom, že odstranění Ruska ze systému SWIFT, předního systému finančních transakcí a plateb na světě, a dalších západních finančních mechanismů, jako jsou Mastercard a Visa, je obrovskou ranou pro ruskou ekonomiku a každodenní životy průměrných občanů. Popisování SWIFTu jako „jaderné zbraně“ je však chybná analogie, protože naznačuje úplné zničení a podrobení, jako se to stalo Japonsku po druhé světové válce.

Částečné odstranění Ruska ze SWIFT nedonutilo Rusko odstoupit od deklarovaných cílů denacifikace a demilitarizace Ukrajiny. Spíše to donutilo Rusko hledat alternativní platební metody, něco, co nepochybně způsobí krátkodobou bolest a frustraci. Připomínáme, že Sberbank a Gazprombank byly ze zákazu SWIFT vyňaty, protože zpracovávají většinu plateb souvisejících s vývozem plynu a ropy – 40 % plynu spotřebovaného Evropskou unií pochází z Ruska.

Ministr zahraničí EU Josep Borrell 27. února uznal, že „západní země nemohou blokovat rezervy ruských bank, které jsou v Moskvě nebo v Číně. V posledních letech Rusko stále více umisťuje své rezervy do zemí, které jsme nemohli blokovat. Tvrdil, že lze zablokovat pouze asi 50 % ruských zásob, což je značné množství, ale ne v „jaderných“ rozměrech.

1. března Wall Street Journal napsal: „Pro banky odříznuté od SWIFTu mohou existovat možnosti. Rusko má například svůj vlastní platební systém. Zatímco v současnosti je k ní připojeno pouze 23 zahraničních bank, 20 % interních transakcí již probíhá jejím prostřednictvím, uvádí Fitch Ratings.“

Podle guvernérky Bank of Russia Elviry Nabiulliny: „Máme systém finančních správ, který může nahradit SWIFT v Rusku a umožňuje připojení zahraničních účastníků.“

Článek Wall Street Journal dospěl k závěru, že: „Peking má také svůj vlastní platební systém, který mezinárodní banky využívají více než ten ruský. Někteří kritici se obávají, že zákaz SWIFTu ruským bankám by mohl spojit Rusko a Čínu a narušit nadvládu globálního finančního systému denominovaného v dolarech.

Jen o několik dní později, 6. března, bylo oznámeno, že ruské banky plánují vydávat karty pomocí čínského systému UnionPay, přičemž Sberbank a Alfa-Bank uvedly, že pracují na zavedení karet UnionPay. Jen den předtím Visa a Mastercard oznámily, že pozastaví provoz v Rusku. Rosbank, Tinkoff Bank a Moskevská kreditní banka (MKB) také pracují na uvolnění karet UnionPay, což ve skutečnosti znamená, že Rusko je tlačeno do finanční náruče Číny tím, že je mu zakázáno používat SWIFT, Mastercard a Visa. celou řadu dalších sankcí.

Ačkoli Rusové nepochybně čelí období finanční nejistoty a stresu, důsledky takové hospodářské války pouze učiní Rusko nezávislejší na západních finančních systémech, protože se snaží diverzifikovat – ať už prostřednictvím svého vlastního systému, Číny a/nebo dokonce jiných vznikající systémy, jako je indický RuPay.

Ve skutečnosti, i přes krátkodobou újmu, které Rusko bude čelit, by nakonec nejvyšší cenu sankcí mohla zaplatit Evropská unie, která zdánlivě nepochopitelným způsobem podcenila problémy, kterým by byla vystavena, a způsob, jakým by Rusko dokázalo spojit do východních systémů poměrně rychle.


Průzkum , který na konci roku 2021 provedla Federace německého průmyslu, zjistil, že téměř jedna čtvrtina ze 400 dotázaných společností trvá na tom, že jejich přežití je ohroženo rostoucími náklady na energii. Toto číslo by v příštím průzkumu bylo jistě ještě vyšší, protože ceny plynu od té doby v Evropě vzrostly na historická maxima. Pro ostatní členy EU by to však mohlo být ještě horší, protože Německo má alespoň přístup k plynovodu Nord Stream 1.

Ani USA však nejsou imunní vůči účinkům sankcí proti Rusku

Patrick De Haan, expert na ceny ropy a benzínu, 4. března zdůraznil , že ačkoli celostátní průměr za galon plynu byl 3,781 USD, 28. února tweetoval, že průměrná cena plynu v některých amerických městech dosáhne 5 USD za galon „během pár týdnů." San Francisco se 3. března stalo prvním americkým městem s průměrnou cenou plynu vyšší než 5 dolarů za galon, což je nárůst o více než 30 % za jeden rok.

Současné politické a ideologické rozpory v USA budou nyní dále umocněny ekonomickým šokem, který bude následovat, a je pravděpodobné, že americká veřejnost o Ukrajinu rychle ztratí zájem. Tato ekonomická válka pouze oslabí západní liberální kapitalistický systém, protože stovky miliard dolarů budou odpojeny od západních finančních institucí a přesunuty na Východ – zvláště když tradičně neutrální země jako Švýcarsko skutečně sankcionovaly Rusko, čímž se zvýší význam Dubaje. pro ruské investory, podle jednoho odborníka . Z odklonu Švýcarska od neutrality a také z odpojení Ruska od SWIFT, Mastercard a Visa budou jistě těžit i další finanční centra na východě.

(rp,prvnizpravy.cz,south,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif