Svátek má: Ilona

Byznys

Velikost textu:

Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá

Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá

Ve Spojených státech výsledková sezóna vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem zbývá reportovat svá čísla poslední osmdesátce.

Ilustrační foto
10. listopadu 2019 - 08:45

Zatím ji můžeme hodnotit s mírným optimismem. Očekávaný pokles čistého zisku firem v rámci indexu S&P 500 o více jak čtyři procenta se zatím nenaplňuje, přesto ale třetí kvartál s největší pravděpodobností s mínusem uzavře. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu kvartálu snížila o jedno procento. Lepší čísla jsou patrná napříč všemi sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie., píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Ani evropský akciový trh se nemusí za dosavadní průběh výsledkové sezóny stydět. Doposud v rámci indexu Stoxx 600 reportovaly svoje údaje o hospodaření tři čtvrtiny firem. Zatím se zdá, že odhad poklesu ziskovosti o tři procenta byl příliš konzervativní, když jsme u již zveřejněných výsledků zaznamenali dokonce nárůst o půl procenta. V rámci jednotlivých sektorů to však již tak růžové není. Doteď si nejvíce mnuli ruce akcionáři firem působících v telekomunikacích, technologiích nebo stavebnictví. Naopak nad výdělkem zplakali majitelé těžařů a zpracovatelů komodit, finančních domů či utilit, kde reportované výsledky nedosáhly očekávání.A co pražský parket? Z 12 společností zařazených do indexu PX své hospodaření za třetí kvartál představilo prozatím pět. A dají se hodnotit v dosavadním tónu předchozích odstavců. Tedy, že odhady přinejmenším firmy naplnily nebo je překonaly. V kontrastu s evropským bankovním sektorem se ale tuzemským bankám dařilo. Největší překvapení přinesla Moneta, která jednak reportovala lepší než očekávaná čísla a jednak její management vylepšil svůj celoroční výhled. Potěšily nás i údaje mobilního operátora O2 Czech Republic a mediální skupiny CME. Ta ale už žije jiným životem a cenu akcií výsledky již zřejmě nijak neovlivní.

Příští týden představí údaje o hospodaření nejobchodovanější emise na pražské burze, a to výrobce a distributor elektřiny ČEZ. Ten dostal v průběhu třetího čtvrtletí dvě těžké rány. Zaprvé byl nečekaně dlouho z výroby odstaven druhý dukovanský blok a zadruhé ČEZ musel na základě rozhodnutí soudu vrátit SŽDC 1,3 mld. CZK. To bezesporu ovlivní celoroční výsledky. I tak ale stále věříme, že se mu podaří naplnit výhled stanovený managementem. V průběhu příštího týdne budou k dispozici ještě výsledky nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a textilky PFNonwovens. Na konci listopadu reportuje pojišťovna VIG a výsledkovou sezónu počátkem prosince uzavře likérka Stock Spirits.

Výsledková sezóna za třetí kvartál je tak celkově mírně pozitivní a měla by podporovat akciové trhy v dalším růstu. Ač na rekordních maximech amerických indexů zřejmě někteří hráči před blížícím se koncem roku raději zvolí bezpečnější strategii v podobě vybírání letošních zisků, výsledky firem společně s uvolňováním měnové politiky Fedu a námi očekávaného uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou by mohly akcionářům přinést ještě dodatečné zisky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
539
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
695
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
698
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15480
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
571