22. května 2021 - 09:30
Nyní máme na trhu dilema nové. Spočívá v rozdílné kondici amerického trhu práce a inflace,což poněkud komplikuje duální mandát Fedu. Ten se prozatím přiklání na stranu trhu práce a sveřepě tvrdí, že vzedmutí inflace je pouze přechodné, píše se v komentáři Patria Finance..
Klíčem kbudoucnosti jsou výnosy
Trh ale evidentně straší myšlenka, že se Fed mýlí a bude nakonec nucen utahovat dřív, než by si sám přál. Vroli hlavního kolbiště pro nejbližší měsícese tak po krátké pauzeopět představí dlouhý konec výnosové křivky, který spolu s inflačními očekáváními vytyčí směr akciovým trhům. A to tím spíš, že aktuální vysoké valuace, mnohde poblíž excesů z dot-com bubliny na přelomu tisíciletí, vybízejí ke korekci i při menší zámince,než je plošné utažení finančních podmínek.
Cyklický vrchol na dohled
Přestože poslední čísla z amerického trhu práce byla pro trh studenou sprchou, jedna vlaštovka ještě léto nedělá. A i když trhu s letmou vidinou pokračující monetární masáže na chvíli otrnulo, zmrtvýchvstání oblíbeného narativu „protože Fed“ záhy pohřbila dubnová inflace. Bez ohledu na to, jestli se inflace nakonec ukáže jako více či méně přechodná, blížící se cyklický vrchol hospodářského růstu je dle našeho názoru stále ve hře, což má citelné implikace pro očekávaný výnos z investic a sektorovou alokaci. O slovo si navíc stále hlasitěji říká Strýček Sam.
Zpomalující růst přináší poloviční výnosy
Růst americké ekonomiky pravděpodobně dosáhne vrcholu již někdy ve 2Q21 nebo 3Q21 s tím, jak začnou odeznívat benefity otevírající seekonomiky, loňská nízká srovnávací základnaa fiskální podpora. Přebytek levné likvidity a úspor pak dále povede k nadtrendovému růstu, jehož dynamika ale bude postupně zpomalovat. Akciové trhy mají v takovém prostředí tendenci se krátkodobě trápit. Za posledních 40let si investoři do indexu S&P 500 šáhli v krátkém ročním horizontu na mediánový výnos na úrovni pouhých 3 %, kdykoliv se průmyslový ISM vyšplhal nad 60 bodů (březen 2021 65 bodů,což je nejvíc od prosince 1983;duben 61 bodů). Průměrný anualizovaný výnosindexu S&P 500 v prostředí zrychlujícího růstu (ISM>50 a roste)dosahujecca 15 %, přičemž v prostředí zpomalujícího růstu (ISM>50 ale klesá) klesá zhruba na polovinu (7 %).
Sektorové rotace nejspíš oddálí silné cyklické oživení
Pro vrchol růstu je pak obvykle příznačná sektorová/faktorová rotace směrem k defenzivnějším částem trhu. Ta může být v tomto případě trochu oddálena probíhajícím silným cyklickým oživením, které navíc není rovnoměrné. Exportně zaměřené firmy tudíž můžou využívat poněkud opožděného oživení v Evropě a dalších regionech světa. Stejně tak můžou evropské korporace nadále těžit z cyklu, který se ve srovnání s USA odvíjí se zpožděním zapříčiněným pomalým nástupem vakcinace.
Na naší preferenci pro cyklické části trhu se tak ještě chvilku nic nezmění, ale pokud jsme začátkem roku vybízeli k investicím zejména do valuačně atraktivnějších cyklických částí trhu, tak nyní bychom již podtrhnuli hodnotu na úkor ryzího cyklu. Vodítkem jsou opět dluhopisové výnosy, u nichž počítáme ve 2H21 s pokračujícím růstem. Na jedné straně to vytváří v poslední dekádě poněkud vzácné podmínky, kdy může mít hodnota navrch nad růstem, na straně druhé to ovšem brzdí dřívější nadšené nákupy v korekcí postižených růstových segmentech trhu. Od akciového trhu jako celku tak po zbytek roku nečekáme nic velkého, výnos řádově v jednotkách procent. V 2H21 by se pak konečně mohly dostat k slovu i defenzivnější sektory v čele se zdravotnictvím, které stále s napětím čeká na výslední podobu plánované zdravotní reformy, což drží na uzdě jeho valuaci.
FAAMG
Když už mluvíme o růstových segmentech trhu, nejde nezmínit velkou pětku v podobě FAAMG, čili Facebook, Amazon, Apple, Microsoft a Google. Její význam pro trh nebyl s výjimkou loňského léta nikdy tak velký jako dnes. Pět největších veřejně obchodovaných společností v USA představuje nyní dohromady přes pětinu indexu S&P 500, přičemž historicky náležela největší pětce zhruba 14% váha (18 % na vrcholu dot-com bubliny v roce 2000). FAAMG loni vynesly investorům 56 %, přičemž na 18% výnosu indexu S&P 500 se podílely až7 p.b. I přes jejich velikost si oprávněně drží titul růstových společností; jejich tržby narostly v 1Q21 meziročně o 41 % (ve srovnání s +9 % yoy u S&P 500).To vše se ale odráží v jejich prémiových valuacích (forward P/E 28x oproti 21x pro zbylých 495 konstituentů indexu S&P 500), což je činí náchylnými vůči změnám na dlouhém konci výnosové křivky. V období od listopadu do března, kdy se dlouhý konec americkévýnosové křivky šplhal rychle nahoru, zaostaly FAAMG za výkonem trhu až o 7 p.b. (+14 % vs +21 %). Jen vskutku brutální cash flow, který tyto společnosti generují, stojí za tím, že prozatím odolávají vývoji na dluhopisovém trhu tak, jak odolávají.
Evropské otevírání
Černým koněm pro nadcházející měsíce můžou býtevropské korporace, které pandemie zasáhla nejtvrději, a které jsou tudíž nejvíc exponované vůči „návratu do normálu“. Koš takovýchto titulů letos doposud těžce zaostává za podobně koncipovaným americkým protějškem (ke konci dubna až o 17 p.b.). V Evropě řadíme mezi tyto tituly zejména společnosti z leteckého průmyslu, turizmu/volného času a některých segmentů realitního sektoru.
Daně
Výhled pro trh jako takový a jeho jednotlivé sektory dále komplikují nadcházející daňové změny, které se v posledních týdnech postupně dostávají do pozornosti investorů. Přestože potenciálně největší dopad do korporátních zisků (a tržních cen) má navrhovaný nárůst korporátní daně na 28 % ze současných 21 %, bezprostřednějším rizikem je navrhovaná změna zdanění kapitálových zisků. Kapitálové zisky a dividendy jsou nyní v USA daněny maximálně 20 % v závislosti na výši běžných příjmů plus separátní 3,8% daníz investičních příjmů. Prezident Biden ovšem požaduje, aby byly investiční příjmy v příjmové skupině >1 mil. USD ročně po novém daněny jako běžný příjem, což by posunulo daňovou sazbu z 23,8 % až na 43,4 %. Motivace pro realizaci naakumulovaných zisků by tak byla v případě schválení značná.
Daňová rizika se koncentrují v IT sektoru
V minulosti mělo zvyšování zdanění kapitálových zisků za následek menší alokaci bohatství domácností v akciovém trhu, což vedlo k jeho poklesu. Tomu povětšinou vévodily sektory, které generovaly investorům před zvýšením daně největší kapitálové zisky. Největšími zdroji kapitálových zisků byly v posledních 3, 5 a 10ti letech sektory IT a cyklické spotřeby.
V IT sektoru (potažmo komunikacích a zdravotnictví) se vůbec koncentrují rizika nadcházející daňové reformy, neboť vedle vyššího zdanění korporátních a kapitálových zisků hrozí IT korporacím i o poznání vyšší zdanění zahraničních příjmů (tzv. GILTI –global intangible low tax income;navrhovaný nárůst na 21 %), nemluvě o přituhující regulaci.
„Daňový“ úprk nemívá dlouhého trvání
Na základě dat od Fedu lze dovodit, že nejbohatší americké domácnosti nyní sedí na cca 1-1,5 bil. USD nerealizovaných kapitálových zisků, což představuje zhruba 3 % tržní kapitalizace amerického akciového trhu a cca 30 % měsíčně zobchodovaného objemu. Dlužno dodat, že vlna výprodejů předcházející samotnému zvýšení daně z kapitálových zisků bývá historicky poměrně krátká, přičemž k obratu dochází již během následujícího kvartálupo zvýšení daně, kdy alokace bohatství domácností v akciovém trhu opět roste.
Pro zajímavost (aneb jak zbohatnout), nejbohatší 1 % domácností v USA vlastní až 53 % z celkového objemu akcií ve vlastnictví domácností, přičemž v posledních 30 letech nakoupilo akcie za cca 2 bil. USD. „Spodních“ 99 % bylo v tom samém období čistými prodejciv objemu 800 mld. USD.
(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch.)