Svátek má: Darina

Byznys

Velikost textu:

Peníze jsou zpolitizované. Alternativa je ve zlatu či kryptoměnách

Peníze jsou zpolitizované. Alternativa je ve zlatu či kryptoměnách

Obavy ze vzrůstající politizace centrálních bank jsou velmi reálné. Současné centrální bankovnictví a některé jeho nástroje jsou relativně mladé experimenty, které můžou mít nedozírné následky.

Ilustrační foto
13. října 2019 - 09:35

Na sedmém ročníku Vyšehradského fóra se na tom shodli čeští ekonomové.

Podle rektora vysoké školy CEVRO Institut Josefa Šímy je nutné nezapomínat na fakt, že celý bankovní systém se nenachází v tradičním tržním prostředí, česká koruna i bankovní systém jsou v podstatě v zajetí politiky. Komerční banky si sice konkurují, ale musí tak činit v prostředí těžce regulovaném centrální bankou.

"Je proto potřeba budovat lepší povědomí o rizicích, křehkosti a zranitelnosti stávajícího měnového uspořádání. Zároveň bychom neměli klást překážky vzniku a rozvoji alternativ k užívání státních peněz, jako je zlato či kryptoměny," uvedl Šíma. Klíčovým úkolem celého finančního sektoru je zároveň naučit veřejnost poučeně a hodnotově investovat.

Nekonvenční měnová politika není řešením

Hlavní ekonom skupiny Roklen Dominik Stroukal je přesvědčen, že Česko stejně jako většinu světa čeká při zpomalování růstu ekonomiky kvantitativní uvolňování, tedy masivní nákupy aktiv centrální bankou. V kurzu budou hlavně akcie a dluhopisy, nelze ale vyloučit, že centrální banky budou nakupovat i jiná aktiva, prostředky k tomu mají neomezené.

Stroukal se více nekonvenční měnové politiky obává. "Nafukujeme bubliny, vytváříme zombie firmy, měníme relativní ceny, uměle zlevňujeme vládám dluh, zvyšujeme nerovnost a předáváme centrálním bankám nové pravomoci," vyjmenoval některé hříchy současného ekonomického prostředí.


Zpomalení může být trvalé

Účastníci fóra se shodli, že zpomalení růstu je v současné fázi ekonomického cyklu nevyhnutelné. Pokud se bude pokračovat v nekonvenční měnové politice, může být zpomalení trvalé. Nadějí pro budoucí generace je právě hledání vhodných alternativ.

„Už mě nebaví poslouchat politické výlevy politiků, kteří čím méně o ekonomice vědí, tím víc o ní mluví. Vyšehradské fórum do toho přináší svěží vítr,“ uvedla ekonomka Markéta Šichtařová.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
693
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
883.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
847
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
15960
O2 C.R.
262
UNIPETROL
382.5
VIG
613