Petr Dufek: Letní sezóna napomohla oživení v cestovním ruchu

byznys

Letní sezóna výrazně přispěla k oživení v sektoru ubytování a stravování, označovaném jako HORECA.

Petr Dufek: Letní sezóna napomohla oživení v cestovním ruchu
Petr Dufek, analytik ČSOB
8. září 2021 - 09:30

Právě na něj dolehla pandemie nejvíce a stále ještě trpí nedostatkem zahraničních turistů, nicméně i zde se situace v červenci výrazně zlepšila, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek. analytik ČSOB.

Tržby v celém sektoru HORECA se oproti červnu reálně (po očištění) zvýšily o 13,4 %, a to především díky výraznému oživení zájmu o ubytovací služby (+49 %). Díky tomu se meziroční propad celého sektoru snížil na 30 % a zhruba o stejné procento je i nižší ve srovnání s létem roku 2019 (viz graf), kdy o pandemii nebylo vidu ani slechu. Jen tuzemský cestovní ruch však situaci v této oblasti nespasí, a tak jsou stále vidět velké rozdíly v naplňování kapacit mezi Prahou a ostatními turisticky oblíbenými lokalitami nebo mezi jednotlivými kategoriemi ubytovacích zařízení. Tam, kde dlouhodobě spoléhali na zahraniční klientelu, si zatím příliš nepomohli.



Zatímco letní sezóna pomohla sektoru HORECA z nejhoršího, situace cestovních kanceláří se zlepšuje jen velmi pomalu. Cestovky se k dřívějšímu „normálu“ vracejí velmi pomalu a ve srovnání třeba s červencem roku 2019 jsou jejich tržby ani ne třetinové. Důvodem jsou přetrvávající preference klientů trávit dovolenou v Česku, ať už z titulu komplikovanějšího cestování nebo limitované nabídky. Navíc i zde chybí zahraniční turisté.



Celkově se situace zlepšila i v dalších odvětvích služeb. Služby jako takové si v červenci reálně připsaly dvě procenta, a to díky již zmíněné oblasti HORECA, dopravě a administrativě. Ve srovnání s loňským červencem jsou celkové tržby služeb o 9,6 % výše, nicméně i nadále o necelá čtyři procenta zaostávají za úrovní července 2019. V každém případě je už nyní zřejmé, že služby byly motorem ekonomiky ve druhé polovině roku, kdy by růst HDP mohl díky nim dostat ke čtyřem procentům.

(rp,prvnizpravy.cz,csob,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif