PMI v eurozóně ukážou další zlepšení v sektoru služeb

byznys

Čtvrteční obchodování vrátilo na finanční trhy zklidnění po předchozím nárůstu nervozity. Závěr týdne by měl návrat optimismu podpořit dalším růstem PMI v eurozóně.

PMI v eurozóně ukážou další zlepšení v sektoru služeb
Ilustrační foto
21. května 2021 - 09:30

Polepšit by si měl zejména sektor služeb. Na druhou stranu průmysl svého vrcholu již dosáhl, ale i přes mírný pokles zůstane rekordně vysoko. Koruna včerejší zlepšení globálního sentimentu promeškala. V nejbližších obchodních dnech by tak měla dohnat zisky regionu a vrátit se pod úroveň 25,50 za euro, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Finanční trhy hledají ztracený optimismus


Vzhledem k probíhající vlně otevírání evropských ekonomik očekáváme, že zejména sektor služeb pohledem předstihového indikátoru PMI zaznamená největší zlepšení. V celé eurozóně předpokládáme nárůst o 0,9 na 51,4 bodu, což by znamenalo nejvyšší hodnotu od července 2020. Naopak průmysl podle nás již dosáhl svého vrcholu a za květen by měl vykázat pokles o 1,4 na 61,5 bodu. Celkový ukazatel PMI by tak skončil beze změny na 53,8 bodu, což je lehce nad historickým průměrem. Většina zemí eurozóny v průběhu května uvolňuje svá proticovidová opatření. Pouze Německo doposud oznámilo znovuzavedení stavu nouze, nicméně vakcinovaní občané čelí méně omezením. Zároveň sektor služeb měl v posledních týdnech možnost zvýšit své kapacity a posílít tak sentiment firem. Naopak Francie již oznámila datum dalšího uvolnění opatření, což bude PMI podporovat.Koruna promeškala možnost posílit

Čtvrteční obchodování přineslo zklidnění trhu, které ve většině případů skončilo se ziskem. Naopak výnosy státních dluhopisů klesaly nebo alespoň stagnovaly. Ekonomický kalendář příliš nových zpráv nepřinesl. Německá ekonomika podle očekávání ukázala další růst cen průmyslových výrobců. Ty se v meziročním vyjádření dostaly na 5,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2011. Americký trh práce naopak překvapil lehce nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se očekávalo. Finanční trhy však spíše hledaly cestu z nárůstu nervozity z předchozích dní. Euro vůči americkému dolaru umazalo část předchozích ztrát a vrátilo se na hodnoty 1,221 USD/EUR. Pozitivní vývoj zaznamenal i maďarský forint (+0,4 %) a polský zlotý (+0,6 %). Koruna, která své posílení ukázala již v předchozích dnech, stagnovala a skončila obchodování na úrovni 25,50 za euro. Globální zklidnění však naznačuje, že i koruna by se mohla v nebližších dnech opět vrátit pod tuto úroveň.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif